Vývoj souvisí s protesty, které Súdánci zahájili v prosinci. Podle ministerstva obrany zemi bude po dvouleté přechodné období řídit vojenská rada. Ministr obrany také oznámil, že v Súdánu budou uzavřeny hranice a vzdušný prostor a země se dočasně nebude řídit ústavou. Na konci dvouletého období budou uspořádány volby.

Prezident Bašír údajně rezignoval pod tlakem protestů a armády. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na ministra výroby a ekonomických zdrojů v súdánském státě Severní Dárfúr. Reuters také s odvoláním na svědky informoval, že demonstranti napadli budovy státní rozvědky a policie ve východosúdánských městech Port Súdán a Kasala. Tajná služba (NISS) oznámila, že budou propuštěni všichni političtí vězni.

Vlna protestů, která v Súdánu začala v prosinci, byla původně namířena proti zvýšení cen paliva a potravin. Následně však přerostla v požadavek ukončení třicetileté vlády prezidenta Bašíra.

Účastní se všechny instituce

Armáda dnes informovala, že brzy učiní ve státní televizi důležité oznámení. Vojáci v minulých dnech několikrát bránili demonstranty před tajnou službou a pořádkovými policií. "Ozbrojené síly brzy učiní důležité prohlášení. Buďte na něj připraveni," oznámila státní televize bez dalších podrobností. "Je to tady, vyhráli jsme," skandovali demonstranti před ministerstvem obrany, kteří se pak vydali na pochod městem.

Portál Sudan Tribune oznámil, že převratu se účastní všechny armádní instituce včetně ministra obrany a prvního viceprezidenta Avada ibn Aufa. Strategické pozice v Chartúmu střeží obrněná vozidla zásahové jednotky.

Sudan Tribune měl možnost nahlédnout do telegramu který armáda rozeslala jednotkám mimo hlavní město. Informuje v něm, že se armáda ujala moci a sestaví vojenskou radu, která bude zemi řídit. Důvodem prý je zabránit jinému puči, který připravovali islamističtí důstojníci a milice, jež si říkají Lidová bezpečnost.

Masové zatýkání

Armáda teď kontroluje strategické silnice a mosty v hlavní městě Chartúmu, oznámil server BBC s odvoláním na svědky. Vojáci jsou nasazeni i v okolí ministerstva obrany, před nímž od soboty protestují desetitisíce lidí.

Provedli také razii v sídle islámského hnutí, označovaného za ideologickou odnož Bašírovy vládní strany Národní kongres.

Respektovaná súdánská novinářka Yousra Elbagirová na twitteru napsala o masovém zatýkání představitelů Bašírova režimu. Tvrdí také, že je zavřené letiště. Stanice Al-Arabíja oznámila, že prezident rezignoval a že několik zástupců režimu bylo zatčeno. Podle Elbagirové nyní armáda a vysoce postavení zástupci bezpečnostních složek debatují o tom, kdo povede prozatímní radu.