Spekulace o odstoupení středoafrického prezidenta se objevily už ve čtvrtek. Podle informací od vyjednávačů v Ndjameně přinutili prezidenta i premiéra k rezignaci ostatní účastníci summitu.

Agentura AP upozornila, že odstoupení prezidenta by mohlo vytvořit ještě větší mocenské vakuum v zemi, která má za sebou dlouhou historii převratů a diktatur.

Účastníci summitu CEEAC vyjádřili radost nad rozhodnutím prezidenta a premiéra odstoupit, protože je podle nich důležité pro vyvedení země z paralýzy.
Středoafrická republika zažívá neklid od převratu, za nímž loni v březnu stálo islamistické hnutí Séléka, jemuž velel právě Djotodia. Středoafrický vůdce je prvním muslimským prezidentem převážně křesťanské země.

Za násilím ve Středoafrické republice stojí neshody mezi muslimskou menšinou, která je nyní u moci, a křesťanskou většinou.
Počátkem prosince křesťanské milice, podporované stoupenci svrženého prezidenta Françoise Bozizého, zaútočily na metropoli Bangui. Následující násilnosti si vyžádaly více než 1000 mrtvých a téměř milion lidí ve strachu opustilo domovy. Jedna z nejchudších afrických zemí se ocitla na pokraji humanitární katastrofy. Odhadem 100.000 lidí hledalo útočiště na tamním letišti, které střeží francouzští vojáci.
Ve Středoafrické republice je asi 1600 vojáků z Francie a další asi 4000 z afrických zemí.