„Předci, žádáme vás, ochraňujte našeho syna. Obracíme se na vás na všechny, ó předci klanu Nxamalala. Stůjte při něm, veďte ho a ochraňujte před těmi, kteří se proti němu spolčují," modlil se při obřadu, při němž se pálilo kadidlo, člen prezidentova klanu Maqhinga Zuma.

Pak se konala slavnost, na niž autobusy do vesnice Nkandla svážely desítky příbuzných. Místem oslav byla Zumova rezidence, jejíž nákladná renovace vyvolala skandál. Přišla v přepočtu na 527 milionů korun a vyšetřuje se, zda k tomu nebyly použity také peníze daňových poplatníků, což Zuma popírá. K areálu patří chaty i bezpečnostní bunkr a budovy jsou opatřeny neprůstřelnými ok­ny.

O novém vedení vládního Afrického národního kongresu (ANC) se má rozhodnout na prosincovém sjezdu této strany. Zuma se chce v jeho vedení udržet. Kampaň proti němu už ale zahájili jeho odpůrci v čele s Juliem Malemou a koalicí nazvanou Kdokoli, kromě Zumy. Do čela kongresu prosazují viceprezidenta Kgalema Motlantheho. Komentátoři odhadují, že se kongres ale nakonec rozhodne sedmdesátníka Zumu znovu coby svého vůdce potvrdit.

Na rozdíl od svých předchůdců Thaba Mbekiho a Nelsona Mandely Zuma propaguje návrat k tradici předků. Má čtyři ženy a 21 dětí. Kritici, zejména ženské organizace, poukazují na to, že si často počíná protiústavně a vede Jihoafrickou republiku zpět do doby temna. Zuma ale tvrdí, že zákony, které on prosazuje, „umožní řešit africké problémy způsobem Afričanů, nikoli bělochů".