Dříve v provizorním táboře u přístavního města Calais – přezdívaného Džungle – pobývalo na osm tisíc migrantů. Ti se pokoušeli z města dostat dál do Británie. V říjnu 2016 však tento tábor francouzské úřady vyklidily.

„Calais nejsou zadní vrátka do Anglie,“ prohlásil dnes Macron. „Nebudeme tolerovat ilegální zabírání veřejného prostoru,“ řekl. Občany ujistil, že tábořiště migrantů nebudou vznikat ani na jiných místech regionu, která dnes navštívil.

Ilustrační foto
Příliv migrantů do Německa slábne, vloni jich přišlo jen 186 tisíc

„Děláme vše pro to, aby ilegální překračování hranice v Calais nebylo možné,“ dodal prezident.

Jak to v současnosti vypadá na místě dřívější "Džungle" u Calais:

Zdroj: Youtube

Británii prezident v proslovu vyzval, aby se více podílela na nákladech na bezpečnostní opatření, která brání migrantům vydávat se ze severní Francie do jižní Anglie.

Prezident se v úterý vydal na místo dřívějšího uprchlického tábora s ministrem vnitra a spravedlnosti, připojil se i mluvčí francouzské vlády.

Uprchlíci v Makedonii. Ilustrační foto.
Skutečný věk uprchlíků? Evropa začíná uvažovat o povinných testech

Macron se ve čtvrtek zúčastní britsko-francouzského summitu v Sandhurstu, kde bude jedním z témat právě otázka migrace. Tu chce probrat s premiérkou Theresou Mayovou.

V loňském roce Francie obdržela více než sto tisíc žádostí o azyl, což je zhruba o sedmnáct procent více než v roce 2016. Dalším 85 tisícům lidí byl vstup do Francie znemožněn už na hranicích.

V samotném Calais i v jeho okolí stále žijí stovky lidí, kteří tam přišli jako uprchlíci hledající nový domov. „Pokud by tu všichni zůstali, museli bychom každý rok postavit středně velké město,“ řekl dnes ministr vnitra Gérard Collomb.

Papež František na první oficiální návštěvě Chile
Papež je v Chile. Omluvil se obětem sexuálního násilí, která páchali kněží