Prezident Trump osočil ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse z toho, že nevěnuje pozornost „zločinům a ruským vazbám křivácké Hillary (Clintonové)“, uvedl server The Washington Post. 

„Nejvyšší žalobce Jeff Sessions zaujal vůči zločinům Hillary Clintonové a únikům tajných informací VELICE slabou pozici,“ uvedl na svém Twitteru v úterý Trump.

V dalším tweetu pak jako problém označil to, že vyšetřování neúspěšné demokratické prezidentské kandidátky má na starosti úřadující šéf Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Andrew McCabe.

Trump rovněž osočil Sessionse, že nevyšetřuje blíže neupřesněné ukrajinské snahy sabotovat jeho prezidentskou kampaň s cílem podpořit Clintonovou. Toto tvrzení následně ukrajinské velvyslanectví ve Washingtonu odmítlo.

Někteří Trumpovi spolupracovníci vnímají zvažovaný odchod Sessionse jako možnou součást strategie k odvolání zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který rozplétá kauzu ruské role během loňských prezidentských voleb v USA. Mueller se věnuje i vazbám Trumpova štábu a jeho rodiny s Moskvou, což prezident tvrdě kritizuje a označuje to za hon na čarodějnice.

Tweet byl jeden z mnoha prezidentských veřejných útoků na Sessionse, jehož post se zdá být ohrožen. Sessions, republikánský bývalý senátor z Alabamy, podporoval Trumpa při počátcích jeho kandidatury a stal se jedním z jeho nejdůvěryhodnějších poradců. Upadl v nemilost až když se v březnu zřekl jakékoli účasti na vyšetřování možného ruského vměšování do voleb. Sessionsovy pravomoci tak v této kauze formálně převzal jeho náměstek Rod Rosenstein.

Mluvčí ministerstva spravedlnosti v úterý ráno odmítl Trumpovy tweety komentovat.

Trump však v rozhovoru s New York Times minulý týden řekl, že by Sessionse na tuto pozici nejmenoval, kdyby věděl, že se vzdá formálního dohledu nad vyšetřováním. Bílý dům sice následně ujišťoval, že Trump Sessionsovi stále důvěřuje a ani se nehodlá zbavit Muellera, stále ale ministru spravedlnosti jeho počínání vyčítá.