Setkání se podle Ovčáčka uskutečnilo mezi dvěma bloky zasedání před oficiálním obědem. Mluvčí na twitteru zveřejnil fotografii obou státníků, kteří sedí v křeslech a povídají si.

Český prezident Miloš Zeman na české ambasádě v Pekingu, kde se zúčastnil 25. dubna 2019 slavnostní recepce na oslavu výročí 70 let od uzavření česko-čínských diplomatických styků
Úspěšná návštěva v Číně. České firmy podepsaly spolupráci v letectví či těžbě

"Peking. Pan prezident se na konferenci k Nové Hedvábné stezce setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem," uvedl u snímku Ovčáček.

Hlavní téma: Hedvábná stezka

Konference se v Pekingu koná od pátku, dnes končí. Kromě Putina na ni přijel například rakouský kancléř Sebastian Kurz nebo italský premiér Giuseppe Conte, celkem jsou v hlavním městě Číny zhruba čtyři desítky prezidentů či premiérů.

Je to už druhé setkání světových státníků nad tématem Hedvábné stezky. To minulé se konalo před dvěma lety rovněž v Pekingu. Tehdy se Zeman s Putinem setkal zhruba na hodinu, mluvili třeba o terorismu nebo ekonomice.

Zemanovi chybí debata o rizicích

Zeman řekl, že plně podporuje základní koncept Hedvábné stezky. "Chápu ji jako fascinující infrastrukturní projekt. Pravda je ovšem taková, že v souvislosti s tímto projektem disponujeme pouze výčtem příležitostí. Analýza rizik zatím chybí," poznamenal prezident.

Miloš Zeman na návštěvě Číny
Miloš Zeman jednal v Číně, Babiš s premiérem Japonska

V projevu vyjmenoval tři rizika, která v souvislosti s Hedvábnou stezkou vidí. "Jedním z rizik je začínající obchodní válka mezi USA a Evropskou unií. Z té jsme nešťastní a není v našem zájmu, ale už se stala faktem," poznamenal. Za druhé riziko považuje obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou a za třetí brexit. "Všechno toto jsou nepřátelé udržitelného ekonomického rozvoje a samozřejmě také nepřátelé úspěšnosti programu nové Hedvábné stezky," dodal.

Zeman se zároveň opět zastal společnosti Huawei. Řekl, že jako bezpečnostní riziko byla označena bez jakýchkoli seriózních důkazů. "Považuji to za obyčejnou obchodní soutěž, která je ovšem nekalá. To řeknu i prezidentu firmy Huawei, kterému vyjádřím osobní podporu," řekl Zeman.

V Číně se Zeman sešel i s generálním ředitelem Huawei Žen Čeng-fejem. "Samozřejmě a logicky předmětem jednání byly investice této společnosti v České republice," řekl českým novinářům v Pekingu mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj vyslovil solidaritu s firmou a také názor, že "kampaň, která je proti ní vedená, není opřena o žádné věcné důkazy".

Český prezident podle Ovčáčka rovněž vyjádřil naději, že se společnost Huawei bude v České republice podílet na digitalizaci, včetně sítí páté generace (5G).

Kauza Huawei

Huawei čelí tlaku některých západních států, podle kterých mohou jeho technologie znamenat bezpečnostní riziko a čínská vláda by je mohla využívat ke špionáži. Tvrdí to zejména Spojené státy, Huawei to odmítá. Postoj zemí Evropské unie k této záležitosti je nejednotný. Zeman se opakovaně vyjádřil, že pro takové tvrzení nebyly předloženy důkazy. Spor označil za nekalou obchodní soutěž.

Před technologiemi Huawei, stejně jako další čínské společnosti ZTE, varoval v závěru loňského roku i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Mohou podle něj představovat bezpečnostní riziko. Zeman se proti stanovisku NÚKIB opakovaně postavil.

Zeman se společnosti Huawei zastal v Pekingu i v pátek na česko-čínském hospodářském fóru.

Čínská společnost Huawei
Huawei podle Američanů financuje čínská rozvědka. Firma to odmítá