Robert Mugabe si už jeden takový zahraniční výlet za lékaři v letošním roce dopřál, když vycestoval do blíže neuvedené jihoasijské země. Zdravotní stav třiadevadesátiletého zimbabwského vůdce je přitom pro jeho zemi ožehavé téma, protože příští rok se mají v Zimbabwe konat prezidentské volby. A Mugabe už oznámil, že v nich hodlá být opět zvolen. Bývalou britskou kolonii řídí už 37 let, od jejího získání nezávislosti v roce 1980. 

Do Singapuru odletěl v pondělí v noci, vrátit by se měl na víkend. Informovala o tom agentura Reuters.

Mugabe si je podle Reuters svého špatného zdravotního stavu vědom, takže se snaží příliš se neukazovat - pokud už je nezbytné objevit se na veřejnosti, vytvářejí kolem něj lidský štít jeho bezpečnostní poradci. Nerad se také nechává fotografovat a filmovat.

Jeho oponenti prohlašují, že by měl být kvůli svému zdravotnímu stavu prohlášen za neschopného vykonávat funkci. Mugabe se však nevzdává a nadále si udržuje přísnou kontrolu na Zimbabwskou africkou národní unií - Vlasteneckou frontou (ZANU-PF), která je stěžejní politickou silou v zemi. V únoru prohlásil, že tato strana ani zimbabwský lid nevidí kromě něj pro prezidentské volby žádného jiného životaschopného kandidáta.