Na Štrbské pleso Kromě Zemana dále zavítali polský prezident Andrzej Duda, prezident Maďarska János Áder a prezident Slovenska Andrej Kiska. Ten prohlásil, že představitelé EU musí vždy říkat, že za společným projektem stojí, uvádí Česká televize. 

„Důležité je, abychom my země visegrádské čtyřky vždy vysílaly jasný pozitivní signál (o unijním projektu) a abychom nedovolili nárůst hlasů o dělení na starou a novou Evropu,“ prohlásil slovenský prezident.

Kiska také kritizoval některé slovenské politiky za to, že zpochybňují sankce EU proti Rusku. „Je to škodlivé ve vztahu k našim občanům i k našemu postavení v rámci Evropské unie. Všechny země (EU) jedním hlasem potvrdily, že Rusko anektovalo Krym, a sankce byly jasnou odpovědí na tuto agresi,“ dodal.

Pragmatismus není na místě

Protiruské sankce nedávno kritizoval hlavně šéf slovenské sněmovny a koaliční Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko, který se dlouhodobě netají svým vstřícným postojem vůči Rusku. Slovenský premiér Peter Pellegrini zase prohlašoval, že sankce Slovensku škodí po ekonomické stránce. Značné výhrady proti nim má i Zeman.

„Pokud někdo chce být v této souvislosti ekonomický pragmatik, tam mu připomínám, že do zemí EU míří 80 až 90 procent slovenského exportu. Zdrojem našeho ekonomického růstu, tvorby pracovních míst i platů je společných trh a svobody, které jsme získali vstupem do EU. Ty máme společně bránit a ne zpochybňovat,“ napsal Kiska na svůj facebook.

Let vrtulníkem přes Tatry

Státníci během dvoudenního setkání mají na programu diskuze o moderních technologiích a sociální politice, proberou demografickou situaci, stárnutí populace či řešení problémů romských komunit.

Kromě politických debat se prezidenti také proletí vrtulníkem přes Tatry a navštíví skanzen. Summit v pátek v poledne ukončí tisková konference.

Naposledy se prezidenti V4 sešli před rokem v maďarském Szekszárdu, kdy se shodli na podpoře zemí západního Balkánu v souvislosti s jejich vstupem do EU.