Podle posledních údajů zvítězil Felix Tshisekedi se ziskem sedmi milionů hlasů, Fayulu skončil druhý se 6,4 milionu hlasů a s odstupem třetí skončil někdejší ministr vnitra Emmanuel Ramazani Shadary vybraný jako nástupce Kabily, který získal 4,4 milionu hlasů.

Prezident všech obyvatel

„Budu prezidentem všech obyvatel Konga,“ citovala Tshisekediho slova agentura Reuters, která pronesl k tisícovkám jásajících příznivců. Zároveň pronesl slova uznání na adresu odcházející hlavy státu a označil Kabilu za „důležitého politického partnera“. Uvedl rovněž, že Kabila by už neměl být považován za soupeře. "Vzdávám hold prezidentu Josephu Kabilovi. Dnes bychom na něj už neměli pohlížet jako na protivníka, ale spíše partnera demokratických změn v naší zemi, řekl. 

Překvapivý výsledek však vyvolal v Kongu napětí, jelikož vlivná katolická církev podle diplomatů citovaných agenturou Reuters označila za vítěze jiného opozičního politika, bývalého ropného magnáta, Martina Fayulua. Ten výhru konkurenta označil za "podvod" či "volební puč". 

"Konžští lidé nikdy nepřijmou takový podvod," řekl Fayulu serveru BBC a dodal: "Felix Tshisekedi nikdy nedostal sedm milionů hlasů. Kde by je vzal?" Pochybnosti o výsledcích mohou také vyvolat hněv mezi Fayuluovými stoupenci.

Podvod?

Fayulu byl totiž v posledních průzkumech ještě před Tshisekedim. Toho lidé podezřívají z uzavření mocenského paktu s odstupujícím prezidentem. Kabila měl totiž oficiálně odstoupit už v roce 2016, což však odmítl. Jeho lidé podle některých Fayuluových příznivců dopomohli Tshisekedimu k vítězství manipulací s hlasy. 

Konžská národní biskupská konference, která do voleb nasadila na čtyřicet tisíc pozorovatelů, oficiálně své závěry nesdělila. Agentura Reuters s odkazem na své zdroje však uvádí, že jednoznačným vítězem voleb se stal Fayulu.

Podle některých zástupců opozice šlo o manipulaci s hlasy. To podporuje i fakt, že na výsledky se čekalo o několik dní déle, než se plánovalo. Prezidentské volby se konaly 30. prosince  a měly být prvním demokratickým předáním moci od roku 1960, kdy země získala nezávislost na Belgii. Hlasování však doprovázelo násilí, zmatky a zpoždění.

Více než 300 různých konžských aktivistických organizací ve středu podle agentury AP rovněž vyzvalo obyvatele, aby vyšli do ulic, pokud volební komise nezveřejní výsledky prezidentských voleb v souladu s „pravdou volebních uren“. Organizace přitom tvrdí, že předseda komise Nangaa dostal od Kabilovy vlády instrukci zveřejnit výsledky elektronického hlasování, nikoli ručního sčítání hlasů.