Získal skoro o polovinu méně hlasů než jeho strana Smer při předchozích volbách do parlamentu, jeho soupeři dostali před 14 dny dohromady dvojnásobek hlasů než on a hlavní sok mu dýchal na záda se ztrátou pouhých čtyř procent. Dnes může Ficovo prezidentské tažení skončit definitivní porážkou. Nebo triumfem.

Ještě na začátku roku se zdálo, že tyto volby budou tak trochu nuda. Dávno před tím, než Fico oznámil kandidaturu, 
z něho průzkumy udělaly jasného favorita a vypadalo to, že se hraje jen o to, kdo ho v roli statisty doprovodí do druhého kola, aby zde s nejpopulárnějším slovenským politikem prohrál. Jenže Slováci překvapili.

Dokonce natolik, že den před druhým kolem voleb byl z Roberta Fica, alespoň podle sázkové kanceláře Tipsport, outsider. Lidé na Slovensku 
i v Česku víc sázeli na to, že se prezidentem stane podnikatel 
a filantrop Andrej Kiska.

Šanci mají oba

Výsledek je otevřený – Fico mohl zmobilizovat své příznivce, kteří na první kolo zůstali doma (účast byla jen 43 procent), protože si byli jeho úspěchem jistí. Kiska zase může nalákat premiérovy odpůrce, jejichž kandidáti neuspěli 
a pro něž bude menším zlem.

Jak se mohl politický nováček Kiska stát ostřílenému politikovi Ficovi vyrovnaným soupeřem? Třeba právě díky tomu, že se coby politik zatím neokoukal. Nemusíme chodit daleko, abychom viděli, že zavedení politici začínají ve volbách ztrácet a posilují „nové tváře", které tvrdí, že nejsou politiky. Stačí se podívat, kam se u nás vyšvihl Andrej Babiš.

Na Slováky mohlo také zapůsobit, že by v případě Ficova vítězství nastala v zemi takříkajíc vláda jedné strany. Ficův levicový Smer by ovládal parlament, vládu, premiérský 
i prezidentský úřad. To Ficovi soupeři v kampani, která se nesla v duchu „všichni na jednoho", neustále předhazovali.

Ficova snaha očernit soupeře

Fico je ale také nešetřil a vytrvale tepal do toho, co může hrát v Kiskův neprospěch. Je sice neokoukaný, ale zároveň neznámý. A slova o jeho propojení se scientology nebo to, že zbohatl díky lichvě, mohla podporu pro Kisku zviklat.

Ať dopadne 2. kolo jakkoliv, volby už vítěze mají, byť skončil třetí. Nezařazenému poslanci Radoslavu Procházkovi nepředpovídaly průzkumy ani 10 procent. Nakonec pro něho hlasoval dvojnásobek voličů. Mladý právník se rozhodl založit novou politickou stranu, která ještě ani nemá jméno, ale o Procházkovi se už mluví jako o možném novém vůdci slovenské roztříštěné opozice. Sympatické na Procházkovi je, že se rozhodl brzy složit svůj poslanecký mandát. „Strany se mají do parlamentu dostávat podle výsledku ve volbách," tvrdí. Při vzpomínce na to, jak dresy bez větších ostychů měnili v minulosti někteří čeští poslanci, je to příjemná změna.