V debatě republikánských kandidátů přitom začal rázně, pak se ale nečekaně dostal do úzkých.. „Tři ministerstva skončí, pokud zasednu ve Washingtonu. Obchod, školství, a ehm…Jak je to třetí?“ znejistěl Perry. Po minutě rozpačitého ticha pak řekl. „Promiňte, nemůžu si vzpomenout.“ Dojem pak rozhodně nevylepšil, když trapně dodal: „Ups.“.

Situace zaskočila dokonce i jeho protivníky, kteří se chyby neodvážili využít. Když už se debata stočila jiným směrem, pokusil se Perry vše napravit, když ledabyle prohodil: „Mimochodem, bylo to ministerstvo o energetiky, o kterém jsem před chvíli chtěl mluvit.“

Pozdní osvěžení paměti však spíše umocnilo komičnost jeho vystoupení. Texaský guvernér Rick Perry byl zpočátku favoritem, v posledních měsících však i kvůli neobratným výkonům v debatách jeho podpora výrazně klesla. Hlavními favority jsou tak před republikánským primárkami Mitt Romney a navzdory obvinění ze sexuálního obtěžování stále i Herman Cain. Vítěz primárek na podzim příštího roku vyzve v souboji o prezidentské křeslo Baracka Obamu.

Martin Dohnal