Salvamento Marítimo vyrazil na oceán ve dvanáctimetrové lodi z Portugalského hlavního města Lisabonu. V pondělí okolo půl deváté večer poté k pobřeží vyslal nouzový signál, neboť se ocitl uvězněný 22,5 kilometru daleko od pobřeží na volné vodě v Atlantiku.

Nejblíže mu bylo podle informací BBC španělské souostroví Sisargas nedaleko severozápadní španělské Galicie. Místní pobřežní hlídka se ho vyrazila hledat s pěti potápěči a třemi vrtulníky. Jeden z nich při západu slunce převrácenou loď se seniorem ještě ten večer skutečně našel, podmínky pro záchranu ale nevypadaly dobře.

Ozvalo se bouchání

Na převrácený trup lodi vytáhli v šeru jednoho z potápěčů, aby se po námořníkovi, případně jeho těle podíval. V tu chvíli se zpod trupu lodi ozvalo bouchání. Bylo jasné, že muž přežil, ale že je uvězněný uvnitř plavidla. Protože byla v tu dobu voda příliš rozbouřená a kolem začala padat noc, nemohla hlídla námořníkovi okamžitě pomoci.

Lavina. Ilustrační snímek
Horolezci přežili lavinu. Zakopali se vedle balvanu a jedli müsli tyčinky

Záchranáři proto zajistili loď pomocí velkých nafukovacích bójek, které zabraňovaly jejímu potopení. Francouz musel na záchranu počkat až do rána. „Přežití muže bylo takřka na hranici nemožného,“ uvedli potápěči.

Španělská agentura pro námořní bezpečnost a záchranu sdílela video z večerního nálezu lodě na svém twitterovém účtu. „Každý zachráněný život je naše největší odměna,“ napsali v příspěvku.

Druhý den ráno se k Marítimovi konečně ponořili dva potápěči, aby mu pomohli z lodi ven. Našli ho oblečeného v neoprenu a ponořeného po kolena ve vodě. „Do ledové vody šel sám z vlastní iniciativy a bez asistence poté vyplaval na hladinu,“ sdělil člen speciálního operačního týmu a pobřežní stráže Vincente Cobelo.

Americká policie - Ilustrační foto
Nemilosrdná karma. Texasan chtěl zastřelit ženu, kulka se odrazila a zabila jeho

Pomoc z převráceného plavidla sice muž nepotřeboval, potápěči však zesláblému námořníkovi museli pomoci na palubu záchranné lodi. Poté ho letecky přepravili do nemocnice na kontrolu, ze které byl podle informací stanice CNN brzy bez problémů propuštěn.