Loňský country festival Route 91 v Las Vegas, na jehož návštěvníky střílel šestačtyřicetiletý muž z okna hotelu, zavítal také Brendan Kelly. Největší masakr v dějinách Spojených států si tehdy vyžádal osmapadesát obětí a více než 850 lidí utrpělo zranění. Kelly ale patří mezi šťastlivce, kteří útok přežili a o rok později se přidal k milovníkům country v Kalifornii v Thousand Oaks.

Když začala v kalifornském podniku střelba, byl zrovna Kelly na tanečním parketu a užíval si spolu s ostatními hudbu. Jak sám přiznává, dokáže už v souvislosti s předchozí událostí rozeznat střelbu. „Nejdřív jsem se snažil zjistit, kde je střelec, potom jsem chytil za ruce dvě osoby v mé blízkosti a začal jsem rychle utíkat k nejbližšímu východu,“ popsal pro CNN svůj druhý útěk před smrtí.

Domů se už nevrátí

Takové štěstí už ale neměl Telemachus Orfanos, kterému se před střelcem v Thousand Oaks utéct nepodařilo. „Přežil to v Las Vegas, vrátil se mi domů. Včera večer ale v baru Borderline zemřel, domů se už nevrátí,“ řekla jeho matka Susan Orfanosová. Zároveň ale dodala, že nestojí o soucit a modlitby. „Chci omezení držení zbraní!“ uvedla žena.

Kulce naopak unikla devatenáctiletá vysokoškolačka Sarah DeSonová, taktéž přeživší country festivalu. „Jen jsem se dívala za sebe, abych se ujistila, že není za mnou,“ popsala.

Není to náhoda. Bar ve westernovém stylu ve městě Thousand Oaks představuje určitou základnu pro ty, kteří masakr v Las Vegas přežili. V podniku se scházeli, poslouchali společně hudbu a vzpomínali na své zemřelé kamarády. Během útoku se v baru Borderline sešlo podle The New York Times až 60 lidí, kteří navštívili loňský festival.

Osmadvacetiletý bývalý voják námořní pěchoty Ian D. Long zastřelil dvanáct osob legálně drženou poloautomatickou zbraní. Poté pravděpodobně spáchal sebevraždu. Mladý muž měl za sebou nasazení v Afghánistánu a motiv činu není zatím jasný.