Při sebevražedném pumovém útoku ve svatyni v jižním Pákistánu dnes zemřelo nejméně 75 lidí a více než 150 dalších osob bylo zraněno. Atentátník vstoupil do súfistické svatyně Lal Šáhbáz Kalandar v provincii Sindh v době, kdy se tam shromáždily davy věřících. Súfismus je mystická, tolerantní forma islámu. Dnešní útok je jedním z nejhorších v Pákistánu za posledních pět let.

Přes padesát lidí zemřelo dnes při teroristickém útoku také v irácké metropoli Bagdádu poté, co explodoval automobil naložený trhavinami. Atentát se odehrál ve čtvrti, kde žijí převážně šíité. Ti jsou častým terčem radikální sunnitské organizace IS.

Čtěte také: Možným terčem chystaného útoku ve Francii byla i Eiffelovka

Obyvatelé iráckého hlavního města a jeho okolí jsou často svědky útoků páchaných příslušníky IS. Tato organizace má nyní pod kontrolou oblasti na severu Iráku a na severu a východě sousední Sýrie. Její bojovníci ale v posledních letech využívají nestabilní politické situace i v dalších zemích, například v Jemenu, Libyi či právě Pákistánu.

K dnešnímu útoku v Pákistánu se Islámský stát přihlásil prostřednictvím tiskové agentury Amak, se kterou islamisté spolupracují. O zodpovědnosti IS za masakr v Bagdádu informovala televize Al-Arabíja.

Nepřehlédněte: V souvislosti s vraždou Kimova bratra policie zadržela muže a dvě ženy