Podle záchranářů přežilo havárii šest lidí včetně dvou dětí, stav všech je ale vážný. Zraněné vrtulník přepravil do nemocnice ve městě Pokhara.

Stroj při přistávacím manévru narazil do hory v blízkosti letiště v Džomsomu.

Vedle dvojice nepálských pilotů a letušky bylo na palubě 16 Indů a dva turisté z Dánska. Mezi mrtvými je 13 Indů a oba piloti, uvedla podle agentury AFP policie.

Letadlo patřilo místní letecké společnosti Agni Air. Úřady nevylučují, že letoun měl technické problémy.

Džomsom leží přibližně 200 kilometrů severozápadně od nepálské metropole Káthmándú. Nedaleké město Pokhara je bránou pro turisty směřující na pěší túry v okolí hory Annapurna, ale i pro hinduisty a buddhisty mířící do významného poutního místa Muktinath v horském průsmyku Thorong La.

Letecká přeprava v Nepálu je velmi běžná, jelikož v himálajské zemi není silniční síť příliš rozvinutá. Mnohé z vesnic jsou přístupné právě jen vzdušnou cestou nebo pěšky.

V zemi s nejvyššími vrcholy světa jsou ale také časté letecké havárie. Stroje přistávají na drahách často mezi pahorky i vysokými horami. A letiště v městečku Lukla u Mount Everestu patří dokonce k nejnebezpečnějším na světě.

Například loni v září zahynulo 19 zahraničních turistů při havárii letounu v mlze a lijáku rovněž při přistávacím manévru na letišti v Káthmándú.