Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizi ve středu oznámil, že kampaň proti Hamasu bude pokračovat, dokud nebude na jihu Izraele panovat klid. Právě tam nejčastěji dopadají rakety Hamasu.

Bez úspěchu se Izraelci pokusili v úterý zabít velitele ozbrojeného křídla Hamasu Muhammada Dífa. Zasáhli jeho dům a při útoku zemřela Dífova žena a syn, Díf sám však unikl. Dnes bylo v troskách domu objeveno také tělo Dífovy dcery.

Dnes Hamas ohlásil, že mezi oběťmi posledních útoků jsou tři velitelé jeho ozbrojeného křídla Kásam. Zemřeli při náletu na dům v Rafáhu na jihu Pásma. Mluvčí Hamasu označil "vraždu tří vůdců brigád Kásam za vážný zločin, který ale Palestince nezlomí a za nějž Izrael zaplatí".

Odpovědnost za únos Gilada Šalita

Izraelský ministr obrany Moše Jaalon operaci považuje za velký úspěch, protože trojice byla odpovědná za mnohé útoky proti Izraeli a jeden z jejích členů za únos vojáka Gilada Šalita v roce 2006. Jaalon doporučil Izraelcům, aby se připravili na dlouhou bitvu, která bude vyžadovat "trpělivost, vytrvalost a sílu".

Netanjahu poděkoval rozvědce za odvedenou práci, protože se díky ní podařilo trojici zamířit. Komentátoři naznačují, že právě po takovém úspěchu izraelští politici touží a že původně jím mělo být usmrcení Dífa, který byl na izraelském seznamu lidí určených k likvidaci už v 90. letech. Díf podle tisku dodržuje přesně zásady vůdců Hamasu, kteří se chtějí vyhnout zabití. Je v neustálém pohybu, nevydává rozkazy přímo, ale přes kurýry, vyměňuje automobily a nepoužívá mobilní telefon. Do podzemí se v poslední době uchýlil třeba i předseda vlády Hamasu Ismáíl Haníja a další vysocí představitelé z Gazy.

Hrozba ostřelování letiště

Hamas dnes stejně jako ve středu pohrozil, že začne mířit své rakety na strategické body v Izraeli včetně mezinárodního Ben Gurionova letiště. Netanjahu vzkázal, že odpověď Izraele bude sedmkrát silnější. Na letišti dnes sice bylo mnoho policistů, avšak provoz zůstal nepřerušen.

Boje začaly v červenci po únosu a vraždě tří Izraelců na Západním břehu Jordánu. Izrael akci okamžitě připsal Hamasu, který se k ní ale dosud nepřihlásil. Až nyní jeden z jeho zástupců v Turecku řekl, že únos byla "hrdinská operace Kásamu", jež měla podpořit vězněné Palestince, kteří proti podmínkách svého věznění v Izraeli protestují hladovkou.

Izraelský list Haarec upozornil, že vlivem zničené infrastruktury se v Pásmu Gazy začíná zásadním způsobem nedostávat pitná i užitková voda. V provizorních přístřešcích, kam se muselo uchýlit na 270.000 Palestinců, se prý začínají šířit kožní nemoci a infekce. Poničenou elektrickou síť se sice podařilo zčásti opravit, ale dodávky elektřiny jsou stále omezeny na 12 hodin denně.