"Vzhledem k nízké teplotě vody, extrémnímu stavu oceánu a době, která uplynula od chvíle, kdy John spadl přes palubu, musíme bohužel předpokládat, že se ztratil v moři," uvedl Brisius.

"Pro nás pro všechny je to zdrcující. Jako námořníci a organizátoři závodu ztrácíme v moři člena našeho týmu. Je to tragédie, jakou nikdo z nás nikdy nechtěl ani předjímat. Jsme zničeni touto ztrátou a naše myšlenky patří Johnově rodině, jeho přátelům a týmovým kolegům," dodal.

Sedmačtyřicetiletý Fisher, který byl členem posádky jachty Scallywag, se zřítil do moře během sedmé etapy závodu, asi 1400 námořních mil západně od mysu Horn. Tragédii způsobilo pravděpodobně špatné počasí, které v tu chvíli na moři panovalo. Podle organizátorů měl s sebou jachtař příslušné vybavení nutné pro přežití, ale ve vzbouřeném moři se ho nepodařilo najít. Posádka jeho jachty po něm sice okamžitě začaka pátrat, ale bez výsledku.

Neúspěšná byla i pátrací záchranná akce koordinačního centra pro námořní záchranu, kterou nakonec přerušila tma a neustále se zhoršující počasí.

Ostatní členové posádky jachty jsou v pořádku, ale podle Brisiuse jsou po ztrátě Fishera fyzicky i psychicky zcela vyčerpáni.

Šestiměsíční závod kolem světa Volvo Ocean Race je považován za jednu z nejtvrdších soutěží svého druhu na světě, jeho první ročník se uskutečnil před 43 lety.

Závod odstartoval koncem roku 2017 ve španělském Alicante, odkud se plachetnice vydaly nejdřív do Lisabonu, a poté do Kapského Města v Jihoafrické republice. Poté je čekala plavba přes Jižní ledový oceán a návrat zpět na sever přes rovník do čínského Hongkongu, odkud jachty zamířily do Aucklandu na Novém Zélandu.

Fisher se ztratil během sedmé etapy, kdy se flotila po návrat do Jižního ledového oceánu vypravila kolem mysu Horn přes Atlantský oceán do města Itajaí v jižní Brazílii.