Vláda státu Jižní Austrálie dnes vydala nejvyšší, červený stupeň varování před extrémním horkem, které podle očekávání oblast postihne o nadcházejícím víkendu.

Pobřeží na severu Nového Jižního Walesu je domovem významného množství australských koalů. Jejich počet se odhadoval na 15 až 28 tisíc. Podle ministryně Leyové ale bylo nejspíš až 30 procent těchto zvířat zabito, protože "bylo zničeno až 30 procent oblastí, kde žijí".

Symbol Austrálie

"Budeme vědět více, až se požáry uklidní a budeme moci vše zhodnotit," řekla ministryně rozhlasové stanici ABC. Požáry zachvátily pobřeží australského státu již v listopadu, s ohněm v uplynulých týdnech bojovali hasiči rovněž i v Jižní Austrálii, Viktorii a v Západní Austrálii. Nicméně dřívější zprávy o tom, že koalové jsou již v Austrálii "funkčně vyhynulí" se ukázaly být nepravdivé a přehnané. Je nicméně pravdou, že je tento druh ohrožený, napsal britský deník.

Plynovod Nord Stream 2. Ilustrační foto.
Ministr Novak: Rusko je schopno dokončit Nord Stream 2 za několik měsíců

Koala je jedním ze symbolů Austrálie. Jeho tamní populaci ale ohrožují klimatické změny, zmenšování přirozeného životního prostředí či choroby jako infekční chlamydie přenášející se při páření. Podle australského zákona na ochranu přírody z roku 2012 patří koala mezi zranitelné druhy. Ve volné přírodě těchto vačnatců, někdy nesprávně nazývaných jako "medvídek koala", žije méně než 100.000, možná dokonce jen 43.000, uvádí Australská nadace pro koaly.

Jižní Austrálie kvůli vedru vydala nejvyšší stupeň varování
Vláda státu Jižní Austrálie dnes vydala nejvyšší, červený stupeň varování před extrémním horkem, které podle očekávání oblast postihne o nadcházejícím víkendu. Již dnes v metropoli státu Adelaide naměřili 42 stupňů Celsia, napsala agentura AP. Stát Jižní Austrálie se podobně jako sousední Nový Jižní Wales potýká s ničivými požáry a existují obavy, že vedra podmínky na jihovýchodě Austrálie ještě zhorší.

Hasiči na jihovýchodě Austrálie využili přechodného ochlazení v uplynulých dnech a na některých místech dostali požáry pod kontrolu. V terénu kvůli tomu strávili vánoční svátky. Ve státě Nový Jižní Wales ale stále hoří asi 70 požárů, z nichž polovina není pod kontrolou.

Meteorologové předpovídají, že v metropoli Nového Jižního Walesu Sydney teplota v neděli pravděpodobně překročí 30 stupňů Celsia a na západních předměstích dosáhne zřejmě 41 stupňů Celsia.

V Adelaide překročily teploty čtyřicítku již dnes. Minulý týden vystoupala rtuť teploměru v Adelaide ke 46 stupňům Celsia a v celé Austrálii byl 18. prosince překonán rekord průměrné teploty, který dosáhl 41,9 stupně Celsia.

Vyhlášení nejvyššího stupně varování před extrémním horkem má mimo jiné zajistit, aby bylo postaráno o bezdomovce, kteří jsou horku nejvíce vystaveni. Dostanou možnost pobytu v klimatizovaných prostorách a mimořádná pozornost bude věnována také zajištění nápojů a jídla.

Od začátku požárů před několika týdny zemřelo v Austrálii nejméně devět lidí, mezi nimi i dva dobrovolní hasiči, jejichž auto zasáhl v blízkosti požáru padající strom. Oheň zničil podle agentury AP 950 domů a pět milionu hektarů vegetace. Léto na jižní polokouli přitom ještě nedosáhlo vrcholu.

V kazašském Almaty se krátce po startu zřítilo letadlo se stovkou lidí na palubě. Narazilo do domu.
V Kazachstánu se zřítilo letadlo. Zahynulo nejméně 12 lidí, byly v něm i děti