Počet účastníků pátečního protestu oproti začátku demonstrací před čtyřmi týdny výrazně poklesl, byť se jej na některých místech stále účastnily tisíce lidí. Izraelská armáda v očekávání možného konfliktu předem rozhazovala v blízkosti hranice mezi Izraelem a Gazou letáky s varováním, ať se demonstranti drží dál od hraničního plotu a nepřibližují se k němu.

Podle armádního prohlášení upozorňovaly letáky na to, že izraelská armáda "nebude nečinně přihlížet poškozování bezpečnostní infrastruktury a plotu, který chrání izraelské občany, a zaměří se na každého, kdo by se pokusil narušit bezpečnost Izraele".

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví byly kromě čtyř zabitých stovky dalších lidí zraněny střelbou a mnoho dalších se nadýchalo slzného plynu. 

Protesty nazvané Velký pochod za návrat začaly 30. března a jejich cílem je návrat Palestinců na území, která jim dříve patřily. Trvat mají šest týdnů do 15. května. Palestinci nazývají tento den Nakba (katastrofa). Právě 15. května 1948 totiž vznikl stát Izrael, načež zemi opustily stovky tisíc Palestinců.