Ernestovy větry zpomalily na 65 kilometrů v hodině a meteorologové předpokládají, že se ještě dnes rozpadne nad hornatou oblastí. Mohutné deště by ale mohly vyvolat záplavy a sesuvy půdy. Ve státě Tabasco bouře poničila stovku domů a připravila o život dva rybáře, třetí oběť hlásí ropný přístav Coatzacoalcos.

Teď už bývalý druhý hurikán letošní sezony v Atlantickém oceánu se pohybuje přes jižní Mexiko rychlostí 22 kilometrů v hodině. Ve státech Tabasco, Veracruz, Puebla a Oaxaca jsou dnes očekávány srážky nejméně do výše 13 centimetrů, výjimečně až 39 centimetrů, uvedlo americké Národní centrum pro hurikány (NHC) v Miami.
Úřady již připravují přístřešky pro případné evakuované obyvatelstvo. Mezi městem Chetumal na hranici s Belize a mayským městem Tulum bylo kvůli Ernestovi evakuováno už 2500 lidí. V pohotovosti jsou asi 2000 příslušníků námořnictva.

Ernesto se vyhnul nejfrekventovanějším turistickým zónám na poloostrově Yucatán, kde na pevninu udeřil asi 64 kilometrů od Chetumalu v řídce obydlené části. V letovisku Cancún, který leží na severovýchodním pobřeží Yucatánu, spadly pouze silné lijáky.

Srpen a září jsou nejaktivnější měsíce v období hurikánů v Atlantiku, které trvá od 1. června do 30. listopadu. Nad Atlantikem se vytvořila už sedmá tropická níže nynější sezony. Dnes by měla zesílit na bouři a o víkendu zasáhnout karibskou oblast.