Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při střelbě v redakci satirického týdeníku zahynulo 12 lidí

Paříž /VIDEO/– Nejméně 12 mrtvých a deset zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu, si dnes vyžádal teroristický útok zatím neznámých ozbrojenců v pařížském sídle satirického týdeníku Charlie Hebdo. Redakci v minulosti vyhrožovali násilím islámští radikálové. Podle očitých svědků atentátníci při útoku vykřikovali Alláhu akbar (Bůh je veliký). Na 3000 policistů se pustilo do honu na nejméně dva údajně dobře vyzbrojené teroristy, kteří prý při útěku ulicemi metropole autem porazili a zranili jednu osobu. Podle všeho uprchli z Paříže severovýchodním směrem.

7.1.2015 176 AKTUALIZOVÁNO 7.1.2015
SDÍLEJ:

Do redakce francouzského týdeníku vtrhli ozbrojenci, 11 mrtvýchFoto: ČTK/ABACA/Mousse

„Pomstili jsme proroka," volali podle očitých svědků pachatelé při útěku od redakce, která na první stránku dnešního vydání svého satirického listu umístila karikaturu spisovatele Michela Houellebecqa u příležitosti vydání jeho polemického románu Soumission (Podrobení) o islamizované Francii. Redakci už v minulosti kritizovali muslimové, podle nichž časopis některými svými karikaturami urážel islámskou víru. Podle očité svědkyně, kterou údajně přinutili vyťukat bezpečnostní kód u vchodových dveří, se přihlásili k teroristické síti Al-Káida. Více čtěte ZDE.

Jak sdělil generální prokurátor Francois Molins na večerní tiskové konferenci, útočníci nejprve zastřelili ve vrátnici jednoho z dvou lidí, kteří tam byli. Pak pronikli do druhého patra, kde na redakční poradě zastřelili dalších deset lidí, z toho osm redaktorů. Jednou z obětí byl policista, který sloužil jako osobní strážce jednoho z vedoucích redaktorů, a pak jeden návštěvník.

Při úniku v autě značky Citroën černé barvy narazili pachatelé na policisty, s nimiž se dostali do přestřelky. Dále po cestě nejprve zranili a pak chladnokrevně zastřelili dalšího člena policejní hlídky na kole.

Při pokračujícím útěku ulicemi Paříže narazili do jiného auta, v němž se zranila řidička. Jejich vozidlo se podle všeho stalo nepojízdné a tak se zmocnili jiného auta značky Renault Clio šedé barvy.

V řadě měst šokované země se vpodvečer začaly organizovat spontánní pietní shromáždění. Vlnu solidarity vyjadřují desítky tisíc lidí z celého světa po internetu.

Atentát mimo jiné odsoudila Francouzská rada muslimského vyznání (CFCM) zastupující muslimskou obec ve Francii, která má 3,5 až pět milionů členů. „Jedná se o barbarský, velmi závažný čin, který je i útokem proti demokracii a svobodě tisku," uvedla v prohlášení rada. Útok odsoudilo i Ústředí muslimských obcí v ČR. Označilo ho za hanebný, rodinám obětí vyjádřilo nejhlubší soustrast. Vyzvalo ke zdrženlivosti, smířlivosti a úměrnosti. Jednání útočníků nemá podle něho nic společného s islámem. Sdělil to předseda ÚMO Muneeb Alrawi.

Prezident François Hollande útok, ke kterému došlo krátce před 11:30 SEČ, označil za barbarský teroristický čin a vyzval k národní jednotě. Útok, který se odehrál ve východní části francouzského hlavního města nedaleko náměstí Bastily odsoudily Washington, Londýn, Berlín, Moskva i další metropole.

Mezi mrtvými jsou dva policisté, především se ale oběťmi stali novináři, kteří se zrovna účastnili redakční porady. Mezi mrtvými je sedmačtyřicetiletý známý francouzský karikaturista a šéfeditor satirického listu Stéphane Charbonnier, přezdívaný Charb, a také rovněž velmi slavní kreslíři Jean Cabut a Georges Wolinski. Šéfredaktor listu Gérard Biard byl v době útoku v Londýně.

Podle zdrojů agentury AFP byli útočníci vyzbrojeni mimo jiné útočnými puškami Kalašnikov a granátometem. Muži v černých kapucích vstoupili před polednem SEČ do budovy redakce, odkud se po několika minutách ozvala střelba, uvedl jeden očitý svědek. Během pěti až deseti minut prý zaznělo na 30 výstřelů.

Podle médií šlo o nejkrvavějšímu teroristický útok ve Francii od druhé světové války. Záchranáři podle AFP našli na místě střelby kaluže krve, oběti byly zasaženy z blízkosti.

Místo střelby navštívil Hollande, který zároveň svolal na odpoledne mimořádnou schůzi hlavních představitelů vlády. Úřady vyhlásily pro celou zemi nejvyšší protiteroristický pohotovostní stupeň ohrožení.

Na Twitteru se objevila fotografie útočníků střílejících na policejní auto.

Satirický týdeník naposledy uveřejnil Tweet, v němž byla karikatura vůdce militantní skupiny Islámského státu Abu Bakra al-Baghdadi. Časopis v minulosti čelil útokům za karikaturu proroka Mohameda.

Úřady po útoku vyhlásily pro celou oblast Paříže nejvyšší protiteroristický pohotovostní stupeň. Více čtěte ZDE. Citlivá místa v metropoli jsou pod přísnou ostrahou, do pohotovosti se kromě policie zapojuje i armáda.

Bělobrádek: Útok ve Francii je barbarským teroristickým činem

Za barbarský teroristický čin, který míří proti svobodě slova, považuje dnešní útok na francouzský satirický týdeník vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Jeho pachatele odsuzuje.

„Jde o barbarský teroristický čin. Za zvláště závažné považuji, že jeho cílem zjevně bylo zaútočit na svobodu slova, což je jedno ze základních práv, na nichž stojí naše civilizace," napsal v reakci Bělobrádek. „Soucítím s lidem Francie v této těžké chvíli a rozhodně odsuzuji pachatele útoku. Musíme se v Evropě společně zamyslet, jak se bránit rostoucí vlně terorismu a nenávisti. Jsme na jedné lodi a nikdo, ani my, si nemůže myslet, že je v bezpečí a hrozba násilí se ho netýká," dodal.

Střelbu v sídle týdeníku, který je známý ostrými výpady proti politikům i představitelům náboženství včetně islámu, odsoudil také státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. „Doufám, že šílený teroristický útok v Paříži nepovede k tomu, že se vzdáme našich demokratických hodnot a svobod," napsal na Twitteru. Další reakce českých politiků najdete ZDE.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že je „hluboce šokován barbarským a nelidským útokem". Ve stručném písemném vyjádření pro média označil útok za netolerovatelný akt barbarství, který se týká „nás všech jako lidských bytostí a Evropanů".

Francouzský prezident François Hollande vyhlásil na čtvrtek národní smutek.

Týdeník Charlie Hebdo měl řadu potíží kvůli karikaturám Mohameda
Tradice francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo, v jehož pařížské redakci dnes neznámí útočníci postříleli nejméně 12 lidí, sahá do roku 1969 a novodobá historie se píše od roku 1992, kdy začal po více než desetileté přestávce znovu vycházet. Jde o levicové periodikum známé svou nesmiřitelností k chování politiků, policie, bankéřů a představitelů církví. Několikrát se dostalo do problémů kvůli otištění karikatur proroka Mohameda, v roce 2011 někdo dokonce vypálil jeho redakci, zřejmě kvůli žertům na účet islámu.

Charlie Hebdo bývá často porovnáván se svým známějším a úspěšnějším konkurentem, týdeníkem Le Canard Enchainé. Ten se ale zaměřuje spíše na nečekaná odhalení, zatímco Charlie je mnohem tvrdší a drsnější, pokud jde o sledování skandálů mocných a zesměšňování jejich praktik, konstatuje ve své charakteristice server BBC. Jeho radikální humor se nezastavuje ani před náboženstvím a v minulosti několikrát rozčeřil vodu nevybíravým zesměšňováním islámu.

Například v roce 2011 vyšlo jedno z čísel pod názvem Charlia Hebdo, který poukazoval na islámské právo šaría. Na první straně časopisu byl obrázek rozveseleného proroka Mohameda s těmito slovy: „Sto ran bičem, jestli nebudete mrtví smíchy!". Po útoku na redakci pak časopis vyšel s obálkou, na níž muslim líbal karikaturistu.

O rok později, v době, kdy ve světě zuřily násilné protesty proti kontroverznímu filmu Nevinnost muslimů, časopis otiskl další karikatury Mohameda. Na některých byl znázorněn nahý. Loni časopis vydal komiks o životě proroka, což muslimské organizace svorně odsoudily jako provokaci.

Nynější šéfredaktor týdeníku Stéphane Charbonnier čelil výhrůžkám smrtí a redakce zažila několik bombových hrozeb. Časté byly například v roce 2006, kdy Charlie Hebdo zveřejnil karikatury Mohameda, které se předtím poprvé objevily na stránkách dánského deníku Jyllands-Posten. Na jedné z nich měl prorok místo turbanu bombu a na titulní straně byla autorská karikatura interních kreslířů, na níž se Mohamed zoufale drží za hlavu a říká „Je těžké být milován blbci". 
Časopis vychází vždy ve středu s nákladem kolem 45.000 kusů.

Výběr případů útoků na redakce médií či zabití většího počtu novinářů v uplynulých letechsrpen 1994 – Mohutný výbuch nálože rozmetal budovu redakce deníku Corse-Matin v korsickém Ajacciu. Nikdo nebyl zraněn, materiální škody byly značné. Za devět měsíců to byl již druhý případ, kdy neznámí pachatelé zaútočili tímto způsobem na francouzském středomořském ostrově proti místním sdělovacím prostředkům.

srpen 2000 – Smrt čtyř osob si v baskickém Bilbau v blízkosti redakce provládního deníku El Mundo vyžádala exploze výbušnin, které oběti (údajně členové ETA) vezly ve svém autě; jednou z obětí byl Francisco Rementeria, šéf komanda Vizcaya.

říjen 2006 – Členové ozbrojeného komanda přepadli v irácké metropoli Bagdádu budovu sunnitské satelitní televize Aš-Šaabíja a zabili 11 lidí. Mezi mrtvými byl i generální ředitel televize.

listopad 2009 – Členové vlivného filipínského klanu Ampatuanů zmasakrovali kolonu politického protivníka, který se chtěl ucházet spolu s šéfem klanu Andalem Ampatuanem o guvernérský úřad. Masakr se odehrál ve městě Ampatuan v jihofilipínské provincii Maguindanao. Vyžádal si 57 obětí, včetně asi 34 novinářů a mnoha žen, a je označován za nejhorší masakr v dějinách Filipín a za údajně nejhorší masakr novinářů v historii. Loni v březnu bylo před soud postaveno 28 údajných pachatelů, mezi nimi i Andal Ampatuan junior.

listopad 2011 – Neznámí útočníci podpálili pařížské kanceláře satirického časopisu Charlie Hebdo, který si v posledním čísle dělal legraci z islámu. Při žhářském útoku nebyl nikdo zraněn, podle policie ale požár způsobil značné škody. Útočníci napadli také internetové stránky časopisu, kde se objevil obrázek mešity a nápis „není jiného boha kromě Alláha".

Autor: ČTK, Redakce

7.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 176
SDÍLEJ:
Pohřeb Adolfa Klepše
AKTUALIZOVÁNO
1 8

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Tomio Okamura
AKTUALIZOVÁNO
12 11

Na Facebooku má nejvíce fanoušků Okamura. Nejaktivnější je KSČM

AKTUALIZOVÁNO

Havajský soud zablokoval další Trumpův protiimigrační dekret

Federální soud v Honolulu na Havaji dnes zablokoval zářijový protiimigrační dekret prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Dekret zakazoval vydávání přistěhovaleckých víz občanům osmi států. Soud vydal své rozhodnutí jen několik hodin před tím, než mělo o půlnoci místního času prezidentské nařízení vstoupit v platnost.  

Část lékařů a lékáren bude ve středu stávkovat, chtějí víc peněz

Asi 7000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů nechá ve středu své ordinace zavřené. Řekl to za Koalici soukromých lékařů Petr Šonka. Podle České lékařské komory (ČLK) je těchto lékařů k dnešnímu dni téměř 24 500, protestovat tak bude podle odhadů čtvrtina až třetina z nich.

Nechci vládnout s bývalým agentem StB a podvodníkem. Svoboda rezignoval

Volby v Libereckém kraji přišly o výraznou osobnost. Druhého místa na kandidátce KDU-ČSL se v úterý vzdal Kamil Jan Svoboda. Zároveň rezignoval na funkce předsedy městského výboru KDU-ČSL v Liberci a člena Krajského výboru KDU-ČSL v Libereckém kraji.

Sebevražední atentátníci z hnutí Tálibán zabili v Afghánistánu 74 lidí

Islamisté z hnutí Tálibán při úterních útocích v několika provinciích Afghánistánu zabili přes sedmdesát lidí a necelé dvě stovky jich zranili. Útočníci se zaměřili hlavně na policejní areály a vládní zařízení. Nejhorší bilanci má přepadení policejního komplexu ve městě Gardez na jihovýchodě země. Podle vládních činitelů při masakru zahynulo také nejméně dvacet civilistů a asi 110 jich bylo zraněno. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení