Humanitární organizace odhadují, že ve městě, které islamisté ovládají už přes dva roky, uvázlo na 50.000 civilistů. Kolik lidí zahynulo při pokusu uprchnout z Fallúdže do bezpečí, není známo, poznamenala agentura AP.

Matka, která přišla o syna, utíkala z města již na pátý pokus. Jejímu manželovi se podařilo uprchnout o tři měsíce dříve, řekl jeden z příbuzných pracovníkům NRC. Při předchozích čtyřech pokusech ji vždy islamisté zadrželi a donutili vrátit se zpátky. V pondělí ve tři hodiny ráno se matka, její dva synové a tři dcery přidali k dalším obyvatelům a vydali se znovu na strastiplnou cestu z města.

"Museli jít asi hodinu vodními kanály využívanými v zemědělství, ponořeni po prsa, aby se vyhnuli bojovníkům," popsal jejich příbuzný. "Děti byly rozrušené a necítily se ve vodě dobře, byly hlučné a tyto zvuky musely být slyšet ven. V té chvíli nejspíš upoutaly pozornost bojovníků, kteří zahájili palbu," dodal.

Dvouletý chlapec byl mrtvý na místě, jeho matka silně krvácela a ostatní uprchlíci jí pomohli dostat se z vody.

Podle OSN uprchlo z Fallúdže od začátku operace irácké armády na konci května zhruba 42.000 lidí. Organizace Lékaři bez hranic či Norská rada pro uprchlíky odhadují jejich počet na 30.000.