„Teroristé zahájili střelbu na autobus z provincie Suhag, který se vracel z kláštera,“ řekl mínjánský arcibiskup Anba Makarious. Dříve uvedl, že se autobus ke klášteru svatého Samuela Vyznavače ve městě Mínjá, které leží asi 270 kilometrů jižně od Káhiry, teprve blížil. 

Mluvčí koptské církve Bouls Halim upřesnil, že útočníci začali střílet v pátek po poledni na dva autobusy, které jely pohromadě. Současně informoval, že při útoku zemřelo sedm lidí. Šest z obětí přitom bylo z jedné rodiny. Dalších 18 lidí, včetně několika dětí, pak bylo zraněno. 

Útočníkům se po činu podařilo uprchnout. Místní obyvatel řekl agentuře Reuters, že přiběhl na místo, když slyšel zvuky útoku a viděl ozbrojence na silnici. „Někteří z nás přišli a pokusili se zablokovat silnici. Byla zde tři vozidla s náhonem na všechna čtyři kola a ozbrojenci zahájili palbu,“ řekl agentuře Reuters.

Egyptský prezident Abd al-Fattáh as-Sísí útok odsoudil a řekl, že jím je „hluboce zarmoucen“. Slíbil, že egyptská kampaň proti terorismu bude pokračovat. „Tento incident nebude podkopávat vůli našeho národa pokračovat v boji o přežití a o výstavbu,“ uvedl as-Sísí.

Od pádu Mubáraka čelí útokům

K útoku se později přihlásil Islámský stát. Ten má na svědomí i obdobný útok, kdy byl loni v květnu napaden autobus s koptskými poutníky směřujícími do kláštera svatého Samuela. Tehdy si řádění teroristů vyžádalo 28 mrtvých a přibližně stejný počet zraněných.

Příslušníci křesťanské koptské církve tvoří přibližně desetinu ze stomilionové egyptské populace. Od povstání, které v roce 2011 svrhlo bývalého prezidenta Husního Mubáraka, jsou Koptové častým cílem útoků a pronásledování.