Atentátníci zaútočili automobilem naloženým výbušninami na obrněný automobil českých vojáků. Atentát se odehrál dnes ve 14:20 českého času.

Čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek.
Čeští vojáci v Afghánistánu pomstili své padlé druhy. Zabili strůjce útoku

"Útok byl způsoben civilním vozidlem naloženým výbušninou, která byla iniciována v bezprostřední blízkosti vozidla patroly. Následkem výbuchu se obrněné vozidlo MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) převrátilo a bylo zraněno pět českých vojáků osádky," sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková v tiskové zprávě.

"Čtyři vojáci V. B. (1985), M. J. (1984), M. S. (1976), M. Š. (1992) byli lehce zraněni a jeden voják D. K. (1983) byl zraněn těžce," dále uvedla Dvořáková. Rodiny zraněných vojáků byly o události informovány.

Jeden voják musel být operován

Vojáci byli na místě ošetřeni a následně letecky přepraveni do vojenské nemocnice na základně Bagrám. Lékaři již tři z nich z nemocnice propustili. Vrátili se ke své jednotce, jeden voják s lehkým zraněním zůstává na pozorování.

"Těžce raněný voják byl operován a nyní je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života," dodala Dvořáková. Rodiny byly o události informovány.

Premiéra Andreje Babiše zastihla zpráva na summitu Evropské unie v Bruselu. "Naši vojáci jsou mimo ohrožení života, což je samozřejmě dobrá zpráva," řekl České televizi.

Metnar poděkoval za odvahu

Ministr obrany Lubomír Metnar vojákům poděkoval za odvahu a odhodlání.

"Pět našich vojáků bylo dnes zraněno v Afghánistánu. Jsem si jistý, že dostávají maximální péči a přeji všem rychlé zotavení. Jsme myšlenkami s nimi a s rodinami. Děkuji vojákům za odvahu a odhodlání dostát svým povinnostem," uvedl na twitteru Metnar. "Zaslouží si naši podporu a velké uznání," dodal.

Bezpilotní letoun. Ilustrační foto.
Armáda nakoupí drony nejen pro elektronický boj. Investuje do nich miliardu

Na začátku srpna zahynuli v Afghánistánu při sebevražedném útoku tři čeští vojáci. Lidové noviny dnes napsaly, že české speciální síly zaútočily na spolupachatele srpnového atentátu. Podle deníku jeden z nich zemřel, další byl zajat.

Česká televize uvedla, že mrtvých a zajatých je více. Někteří odborníci únik informací kritizovali, pro české vojáky v Afghánistánu podle nich může znamenat ohrožení. Vedení armády ani ministerstvo obrany informace nepotvrdilo.

Nejpočetnější jednotka v Bagrámu

Česká republika měla do léta v Afghánistánu vojáky, kteří působili na základně Bagrám a v Kábulu. Do země mohla armáda vyslat až 250 svých příslušníků. V červnu Sněmovna schválila rozšíření mandátu o dalších 140 vojáků. Podle webových stránek armády bylo na začátku října v Afghánistánu již 346 vojáků.

Armádní plány předpokládaly vyslání nové jednotky do province Lógar, kde by Češi cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.

Nejpočetnější jednotka působí na spojenecké základně Bagrám. Na starosti má její vnější ochranu. Vyjíždí proto do několikakilometrového okolí. Právě při jedné z těchto hlídek byli dnes vojáci zraněni. Za úkol při nich mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace.

Voják Petr Štědrý by se mohl stát další členem zahraničí vojenské mise v Mali.
Nejsme žádní žoldáci, tvrdí výsadkář. Za pár týdnů může odjet na misi do Mali

Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. Jejich úkol v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

Kromě srpnového útoku čelili čeští vojáci vážným incidentům například v létě 2014. Po útoku sebevraha zemřelo tehdy v červenci pět Čechů. Zanedlouho poté byla vystavena útoku i další jednotka českých vojáků, vážně zraněn byl jeden z členů hlídky.

Bojovníci hnutí Tálibán
Bojovníci Tálibánu zaútočili na afghánskou základnu. Zemřelo 17 vojáků