Inspektoři OPCW založili své tvrzení na nálezu dvou bomb, které podle nich dřív obsahovaly chlór, a také na odebraných vzorcích materiálů a přírodnin v jejich okolí, jež vykazovaly neobvyklou přítomnost chlóru. Organizace však v souladu se svým mandátem neuvedla, která z bojujících stran syrské občanské války mohla chlór použít. Uvedla to agentura AFP. 

Podle Syrské organizace pro lidská práva zaznamenalo po útoku syrské vlády ze 4. února letošního roku jedenáct lidí problémy s dýcháním. Hospitalizaci 11 osob potvrdil AFP i lékař Mohammad Ghaleb Tannari z nemocnice v provincii Idlib. "Všechny případy, které se k nám dostaly, měly příznaky odpovídající nadýchání jedovatého chlórového plynu, včetně potíží s dýcháním, kašle a pocitu vyčerpání," uvedl Tannari.

Také OPCW ve své zprávě informovala o tom, že podle výpovědí svědků vykazoval určitý počet pacientů hospitalizovaných krátce po incidentu příznaky a známky, jež odpovídají tomu, že byli vystaveni působení chlóru. "Zásadně odsuzujeme použití jedovatých chemikálií jako zbraně, ať už se jej dopustí kdokoli, z jakéhokoli důvodu a za jakýchkoli okolností. Takové činy jednoznačně odporují zákazu chemických zbraní," uvedl šéf OPCW Ahmet Uzumcu.

Expertní tým OPCW stále ještě čeká na výsledky svého zkoumání v syrském městě Dúmá, kam byl vyslán poté, co tam podle syrských zdravotníků a záchranářů zemřelo 40 lidí. Ti se měli stát oběťmi sarinového a chlórového útoku, spáchaného 7. dubna. Tým exhumoval těla obětí a shromáždil víc než 100 vzorků z místního prostředí, jež jsou nyní analyzovány v různých laboratořích OPCW.

Syrská vláda a její nejbližší mezinárodní spojenec Rusko obvinilo syrské dobrovolné záchranáře, že celý útok i následné záchranné informace nafilmovali na objednávku Spojených států a jejich spojenců.