Letoun společnosti Malaysia Airlines na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu zmizel krátce po startu 8. března loňského roku. Z 239 osob na palubě bylo zhruba 150 Číňanů.

Příbuzní pohřešovaných cestujících se shromáždili před kanceláří letecké společnosti a požadovali setkání s oficiálním představitelem malajsijské vlády. Když se ho nedočkali, přesunuli protest do blízkosti malajsijské ambasády, kde je bedlivě sledovaly desítky čínských policistů. Ti jim také bránili, aby se k velvyslanectví dostali blíž.

„Chceme okamžitě odletět na Réunion, abychom se mohli na vlastní oči přesvědčit, jaká je situace," řekla Chu Siou-fang, která měla v letadle tři příbuzné včetně syna.

„Všechny rodiny tam chtějí letět! Malajsie je odpovědná za pátrání po letadle, takže je na ní, aby zařídila nezbytné formality potřebné k cestě," dodala.

Pátrání po zmizelém letadle bylo neúspěšné, dokud se minulý týden na pobřeží ostrova Réunion nenašel kus trosek, který pochází z Boeingu 777. Ale i tento fakt vyvolává rozpory. Zatímco malajsijský premiér Najib Razak už tento týden řekl, že francouzští experti „nezvratně dokázali", že část křídla pochází ze zmizelého letadla, samotní francouzští vyšetřovatelé jen uvedli, že je to „vysoce pravděpodobné".

Francie rozšířila pátrání po troskách MH370 na Réunionu
Francie rozšířila pátrání po dalších případných troskách pohřešovaného dopravního letadla Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines let MH370 kolem ostrova Réunion v Indickém oceánu. Tamní úřady do pátrání zapojily čluny i letoun, informovala dnes agentura AP.

Francouzský pátrací letoun dnes vzlétl do akce, jejímž cílem je získat pohled na Réunion z ptačí perspektivy. Francouzské úřady dnes v této souvislosti oznámily, že zahájily týdenní operaci, na níž se podílejí čluny a letadlo, které prohledávají vody Indického oceánu.

Na břehu Réunionu byla před devíti dny nalezena vztlaková klapka, která podle malajsijských úřadů určitě, a podle francouzských pravděpodobně, pochází z letounu, jenž se ztratil 8. března 2014. Stroj letěl z Kuala Lumpuru do Pekingu a na palubě měl 239 lidí. Předpokládá se, že všichni zahynuli.

Prefekt francouzského Réunionu Dominique Sorain dnes řekl, že pátrání bude zahrnovat oblast o ploše 120 krát 40 kilometrů kolem pobřeží ostrova. Sorain také řekl, že na plážích ostrova byly během posledního týdne nalezeny také další předměty, které byly předány ke zkoumání. Úřady však podle něj nevědí, zda pocházejí z letadla.