„Domníváme se, že k poškození rakety došlo v okamžiku, kdy ji zvedal jeden z jeřábů. V žádném případě se nejedná o konstrukční chybu, ani o závadu, která by vznikla během výroby. Mluvíme tu spíše o špatné manipulaci s raketou,“ citovala agentura Interfax zdroj blízký ministerstvu obrany, který si nepřál být jmenován. 

Podle ruské kosmické agentury Roskosmos bude oficiální zpráva o příčinách nezdaru vyhotovena do konce tohoto týdne.

Ruská raketa Sojuz.
Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil. Posádka musela nouzově přistát

K neúspěšnému startu lodě Sojuz MS-10 došlo 11. října, kdy pravděpodobně selhala nosná raketa. První problémy se objevily již dvě minuty po startu, kdy posádka hlásila problém při oddělování prvního stupně. Záhy se ukázalo, že Sojuz nemá rychlost nezbytnou k tomu, aby dosáhl oběžné dráhy.

Oba kosmonauti, kterými byli Američan Nick Hague a Rus Alexej Ovčinin, se poté museli evakuovat v záchranném modulu. Při návratu zpět na zem tehdy čelili značnému přetížení (6,7 G), oba jsou ale v pořádku. Jejich cesta na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) byla následně odložena na jaro 2019, tedy přibližně o půl roku.

Pozastavení letů do vesmíru

V reakci na incident Rusko okamžitě pozastavilo všechny pilotované lety do vesmíru. Právě Rusku přitom v současnosti zajišťuje veškerou dopravu posádek na ISS i zpět na Zemi.

Jak již dříve upozornil web Spaceflightnow, k podobnému nezdaru došlo naposledy v roce 1975, kdy po 295 sekundách letu selhala raketa Sojuz 18, která mířila ke stanici Sojuz 4. Její posádka sice během sestupu zažila přetížení 21 G, přistála však bez problémů.

Ruská raketa Sojuz. Ilustrační foto.
Roskosmos: Nový pilotovaný let k ISS je plánován na jaro 2019