„Rozloučení s Jevgenijem Viktorovičem se odehrálo v uzavřeném formátu. Ti, kteří se chtějí rozloučit, mohou navštívit Porochovský hřbitov,“ stojí v prohlášení tiskové služby. Podle ruské agentury RIA Novosti si příbuzní přáli, aby se pohřbu zúčastnili pouze oni a miliardářovi nejbližší přátelé. Šéf wagnerovců byl pohřben vedle svého otce, uvádí nezávislá stanice Dožď.

Podle ní a investigativního portálu Agentstvo poslední rozloučení postrádalo vojenské pocty, které obvykle náleží hrdinům Ruska, byť Prigožin kdysi toto vyznamenání obdržel. Hrdinové Ruska jsou zpravidla pohřbíváni na federálním vojenském hřbitově - s čestným doprovodem, vlajkou, kapelou, nesením řádů a čestnou salvou, přiblížil Dožď.

„Bylo tam 20 až 30 lidí. Jen blízcí a příbuzní… Všichni byli v civilu, vojáky jsem neviděl,“ popsal Agentstvu nejmenovaný pracovník správy hřbitova.

Mrtvý, nebo živý? 

Portál Shot mezitím zveřejnil snímky, které podle něj zachycují Prigožinův hrob. Soudě podle těchto fotografií tam byl ponechán list papíru s úryvkem básně Josifa Brodského se slovy „Mrtvý, nebo živý?“ popsal web Meduza. Porochovský hřbitov se nachází na severovýchodním okraji Petrohradu, funguje už od 18. století.

Prigožinův pohřeb provázely tajnosti a spekulace. Některá ruská média se domnívala, že by mohl být pochován na Serafimovském hřbitově v Petrohradě, kde úřady o den dříve mimo jiné instalovaly bezpečnostní rámy. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes novinářům řekl, že prezident Vladimir Putin se pohřbu nezúčastní.

Pohřeb se konal mimo záběry médií a byl v příkrém kontrastu s bezostyšným, sebepropagujícím stylem, kterým Prigožin šířil svou pověst bezohledného a ambiciózního člověka, poznamenala agentura Reuters. Tajnosti kolem posledního rozloučení podle ní zabránily tomu, aby se smuteční shromáždění proměnilo ve veřejnou demonstraci podpory pro šéfa wagnerovců, kterého Reuters označila za brutálního, leč některými Rusy obdivovaného muže.

Dva měsíce od vzpoury

Podle ruskojazyčného webu stanice BBC byl dnes mezitím na Severním hřbitově v Petrohradu pohřben šéf logistiky Wagnerovy skupiny Valerij Čekalov. Ten zahynul společně se svým šéfem. Stroj se zřítil přesně dva měsíce poté, co Prigožin vedl neúspěšnou vzpouru proti ruskému armádnímu velení.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (vpravo) a náčelník Generálního štábu a první náměstek ministra obrany Valerij Gerasimov naslouchají ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi během jejich setkání v Moskvě 27. února 2022.
Na Prigožinově smrti mohl mít větší zájem Šojgu než Putin, míní analytici

Pád stroje nepřežil nikdo z deseti lidí na palubě. Podle předchozích informací byli na seznamu cestujících i Prigožinova pravá ruka Dmitrij Utkin a čtyři muži, kteří zřejmě také patřili mezi wagnerovce, napsala už dříve BBC. Na rozdíl od Utkina nebo Čekalova se však jejich jména neobjevují na mezinárodních sankčních seznamech, nejsou tudíž považováni za vysoce postavené figury v uskupení. Zbylou trojici na palubě letounu tvořila posádka - dva piloti a letuška.

Příčina neštěstí není dosud známá, Peskov však minulý týden jako „absolutní lež“ odmítl podezření Západu, že Prigožin byl zabit na příkaz Kremlu.