Putinovo vystoupení předem avizoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle nějž mělo jít o sérii zásadních prohlášení. Ruský prezident však hovořil jen několik minut a pouze o pokusu o puč iniciovaném Wagnerovou skupinou. V projevu mimo jiné tvrdil, že o víkendu byly od počátku přijaty veškeré jeho rozkazy, aby se v Rusku „předešlo krveprolití“.

Sergej Surovikin a Vladimir Putin
Věci kolem něj se nevyvíjely dobře. Generál Surovikin byl zatčen, tvrdí list

Dále uvedl, že wagnerovci nyní mají dvě možnosti - buďto mohou podepsat kontrakt s ruským ministerstvem obrany a vstoupit do armády, nebo mají odjet do Běloruska. Prohlásil rovněž, že většina wagnerovců jsou vlastenci. Šéf Kremlu také poděkoval běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi za klidné vyřešení situace.

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin v pátek oznámil, že zahajuje tažení s cílem odstranit velení ruské armády. Wagnerovci pak v sobotu směřovali na Moskvu, vzpoura ale ještě tentýž den skončila na základě mlhavé dohody mezi Prigožinem a Kremlem, kterou zprostředkoval právě Lukašenko.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu (vpravo) a náčelník Generálního štábu a první náměstek ministra obrany Valerij Gerasimov naslouchají ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi během jejich setkání v Moskvě 27. února 2022
Prigožin při vzpouře plánoval zajmout Šojgua a Gerasimova, tvrdí americké zdroje

Bojovníky ruské Wagnerovy soukromé vojenské společnosti aktuálně podle portálu Vjorstka přesouvají do Běloruska, kde má za tímto účelem vznikat tábor pro asi osm tisíc lidí. Do Běloruska se měl podle dohody zprostředkované Lukašenkem podle Peskova přesunout i zakladatel skupiny Prigožin.

Server Fontanka dnes ale upozornil, že Lukašenkovo tiskové oddělení příjezd Prigožina dosud nepotvrdilo. Běloruský lídr má se svým projevem vystoupit zítra. Osud celé Wagnerovy společnosti tak zůstává po krátké vzpouře nejasný.

Biden: Pokus o puč je výsledkem bojů uvnitř Ruska

Americký prezident Joe Biden dnes označil víkendové události v Rusku za součást „boje“ uvnitř ruského systému. Při vystoupení v Bílém domě uvedl, že jednal s klíčovými spojenci mimo jiné o tom, jak neposkytnout Moskvě „žádnou záminku“ pro svalení viny za vývoj na západní země či NATO.

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin
Puč wagnerovců? Prigožinem to nekončí, shodla se EU. Lipavský se už těší na Krym

„Jasně jsme dali najevo, že do toho nejsme zapojení, neměli jsme s tím nic společného. Tohle byla součást boje uvnitř ruského systému,“ řekl Biden. Dodal, že Washington bude nadále vyhodnocovat důsledky, jak pro Moskvu, tak pro Kyjev, neboť zatím je „příliš brzy na to vyvodit definitivní závěr o tom, kam tohle spěje“.

Mluvčí Bílého domu ve věcech národní bezpečnosti John Kirby později dodal, že se neobjevily žádné signály o změnách ve velení ruské armády, po kterých Prigožin volal.