Deník Haarec uvedl s odvoláním na své zdroje, že by se dnes na svobodu mělo dostat osm žen a dětí, které Hamás unesl 7. října při útoku na Izrael. Celkem jako rukojmí zajal ten den na 240 lidí, z toho 97 jich v předchozích dnech propustil. Na základě dohody o příměří propustil jen ženy a děti, na svobodu se ale dostalo i několik mužů cizinců díky dohodám vyjednaným s Thajskem či Ruskem. Před tímto příměřím propustil Hamás minulý měsíc jen čtyři ženy, dvě Američanky a dvě izraelské seniorky.

Podle deníku Haarec se izraelská vláda snaží vyjednat, aby Hamás vydal dnes také těla tří unesených, kteří v Pásmu Gazy zemřeli. Hamás v úterý oznámil, že při dřívějším izraelském ostřelování Pásma Gazy zemřely desetiměsíční a čtyřleté dítě a jejich matka.

Izrael nabízí Hamásu 50 palestinských vězeňkyň výměnou za propuštění dalších rukojmích:

Sharon Hertzmanová (vpravo) objímá příbuzného při znovushledání v Izraeli v sobotu 25. listopadu 2023. Sharon a její dvanáctiletá dcera Noam byly propuštěny Hamásem poté, co byly 50 dní drženy v zajetí
Příměří v Gaze: Izrael nabízí 50 palestinských vězeňkyň výměnou za další rukojmí

Klid zbraní začal platit minulý týden v pátek a původně měl trvat čtyři dny. Podařilo se ho ale prodloužit o další dva, a příměří tak mělo vypršet dnes v 07:00 místního času (06:00 SEČ).

Téměř do poslední chvíle nebylo jasné, jestli se ho stranám vyjednávajícím v Kataru podaří prodloužit. Hamás ještě hodinu před termínem uvedl, že Izrael odmítl jeho nabídku na prodloužení klidu zbraní výměnou za propuštění sedmi izraelských rukojmích a předání těl tří mrtvých.

Nakonec ale Izrael, který dal předtím najevo, že je připraven obnovit vojenské operace v Gaze, informoval o prodloužení příměří, a to jen pár minut před 7:00 místního času. Potvrdilo ho i katarské ministerstvo zahraničí, podle něhož by měla platit dosavadní dohoda, že za každých deset propuštěných izraelských rukojmích opustí izraelské věznice 30 Palestinců.

Delší klid zbraní zatím o jeden den potvrdilo i katarské ministerstvo zahraničí, podle něhož by měla platit dosavadní dohoda, že za každých deset propuštěných izraelských rukojmích opustí izraelské věznice 30 Palestinců. Katar je klíčovým zprostředkovatelem dohod mezi Hamásem a Izraelem, na jednání se podílí též Egypt či Spojené státy.

Agentura AP poznamenala, že noční vyjednávání bylo složitější i proto, že většinu žen a dětí už Hamás propustil a očekává se, že za propuštění izraelských mužů a vojáků bude požadovat větší ústupky Izraele.

Na základě dohody o příměří Izrael výměnou za rukojmí propouští Palestince z izraelských věznic, dosud se jich na svobodu dostalo na 180, rovněž žen a mladistvých. Dvě třetiny z nich nebyly formálně z ničeho obviněny a byly drženy v takzvané administrativní vazbě, kterou Izrael zdůvodňuje obavami o bezpečnost a v níž je nyní na 2000 Palestinců. Celkem je v izraelských věznicích asi sedm tisíc Palestinců, z toho na 3000 jich bylo zatčeno na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu od 7. října. Během příměří Izrael zatkl zhruba stejně Palestinců, kolik jich propustil.

Příměří umožnilo, aby se do Pásma Gazy, kde jsou dvě třetiny z 2,3 milionu obyvatel vysídleny, dostala další humanitární pomoci. Dodávky potravin, pitné vody, zdravotnického materiálu i paliva jsou zatím ale nedostatečné, od 21. října Izrael povolil do Pásma Gazy vjezd jen asi třem tisícům kamionů, zatímco před válkou tam jezdilo na pět set nákladních aut s pomocí denně. Během příměří má jezdit do Pásma Gazy na dvě stě kamionů s pomocí denně, ne každý den to ale je takové množství.

Izrael v odvetě za útok Hamásu ze 7. října, který si vyžádal na 1200 obětí, uvalil na Pásmo Gazy blokádu a do minulého pátku ho masivně bombardoval, zničena či poškozena tím byla více než polovina domů a na 15 tisíc lidí při tom podle palestinských údajů zemřelo. Na severu Pásma Gazy prováděl Izrael od konce října pozemní operaci, kterou hodlá po skončení příměří obnovit s cílem zničit Hamás.