Ruská pohraniční služba oznámila, že na ruské území dnes dopadly tři granáty vypálené z Ukrajiny. Luhanští povstalci předtím uvedli, že se vládní síly neúspěšně pokusily dobýt přechod Červonopartyzansk.

Mluvčí ruských pohraničníků Vasilij Malajev podle agentury ITAR-TASS sdělil, že jeden z projektilů poškodil ruský hraniční přechod Gukovo v Rostovské oblasti, který sousedí s přechodem Červonopartyzansk na ukrajinské straně. Další dva granáty dopadly v přilehlých obydlených oblastech. Nikdo nebyl zraněn.

Palba z minometů

Tisková služba luhanských povstalců podle další ruské agentury Interfax dříve oznámila, že se ukrajinská Národní garda dnes ráno pokusila znovu ovládnout Červonopartyzansk. Její útok se však prý podařilo bez ztrát odrazit.

Šéf ukrajinského Střediska pro vojenská a politická studia Dmytro Tymčuk podle serveru Ukrajinskaja pravda informoval, že proruští povstalci během dne ostřelovali kontrolní stanoviště vládních sil na silnici mezi městy Slavjansk a Krasnyj Lyman v Doněcké oblasti. Palba z minometů si podle něj mezi vojáky vyžádala neupřesněný počet obětí.

Tymčuk podle agentury Ukrinform hned ráno hlásil, že separatisté v noci na dnešek opět ostřelovali z minometů pozice vládních sil na letišti v Kramatorsku. Kromě toho se terčem minometné a granátometné palby staly v Doněcké oblasti i dva opěrné body armády. Tato střelba si nevyžádala žádné oběti na životech.

Jednotka ukrajinské armády se vzdala

Na druhé straně jeden z vůdců doněckých povstalců Miroslav Ruděnko, citovaný agenturou Interfax, potvrdil, že pokračují bojové operace v Kramatorsku. Kromě toho obvinil ukrajinskou armádu, že zastavila palbu u města Krasnyj Lyman a řeky Severní Doněc jen proto, aby mohla převést své jednotky na druhý břeh.

Ruděnko prý také citoval prohlášení hlavního velitele doněckých vzbouřenců Igora Strelkova, že palba nebude zastavena, „dokud ukrajinské ozbrojené síly nestáhnou své jednotky na deset kilometrů od místa dislokace a nezastaví přesuny své techniky".

Agentura RIA Novosti s odvoláním na nejmenovaného mluvčího vedení samozvané „Doněcké lidové republiky (DLR)" napsala, že se dnes vzbouřencům vzdala bez jediného výstřelu další jednotka ukrajinské armády umístěná v Doněcku.

První „vicepremiér" DLR Andrej Purgin dnes agentuře Interfax řekl, že doněcké vedení začalo s přípravami na výměnu zajatců „ve formátu všichni za všechny". „Z naší strany jsme už připravili seznamy lidí, kteří se nacházejí v zajetí ukrajinských sil. Seznamy ukrajinské strany jsme ale zatím neviděli," prohlásil.

Zástupci kyjevské vlády a proruských separatistů se při pátečním, druhém kole konzultací v Doněcku dohodli nejen na prodloužení příměří do 21:00 SELČ pondělního večera, ale také na výměně zajatců.

Podle Purgina je právě dohoda ohledně výměny zajatců nejvýznamnějším výsledkem pátečního jednání. Povstalci podle Interfaxu předpokládají, že se výměna uskuteční v několika etapách, přičemž první očekávají v „nejbližších dnech".