"Porušení režimu zastavení palby ze strany ozbrojených formací Ukrajiny nebyla zatím zaznamenána. Podle situace k 10:30 (moskevského času - 08:30 SEČ) je režim klidu zbraní dodržován ve všech směrech," uvedli podle agentury TASS zástupci proruských povstalců ve společném centru pro kontrolu režimu příměří.

Povstalecké síly na Donbasu
Klid zbraní. Na Ukrajině má platit nové příměří, i kvůli obnově infrastruktury

Na druhé straně tisková služba ukrajinských sil zapojených do operace na východě země (OOS) dnes ráno obvinila povstalce, že příměří už porušili. Na svém facebookovém účtu uvedla, že podle informací k 07:00 (06:00 SEČ) nepřítel střílel z granátometů na ukrajinské pozice u obce Zalizne u města Horlivka.

Ani jedno příměří nevydrželo

Příměří bylo dojednáno 27. prosince při videokonferenci podskupiny kontaktní skupiny pro urovnání situace na východě Ukrajiny.

Podle agentury TASS jde již o 22. dohodu o klidu zbraní od vypuknutí bojů v Donbasu na jaře 2014. Podle Interfaxu je to už 24. příměří. Ani jedno se v plné míře nedodrželo, z čehož se strany vždy vzájemně obviňovaly. Naposledy byl klid zbraní dohodnut před začátkem nového školního roku. Ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny si doposud vyžádal životy více než 10 tisíc lidí.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko s příslušníky armády
Na Ukrajině skončil válečný stav. Ruská hrozba ale trvá, řekl Porošenko