Mluvčí katarského ministerstva zahraničí Mádžid Ansárí uvedl, že během čtyř dnů bude propuštěno dohromady 50 rukojmích a že zajatci, kteří jsou ze stejné rodiny, budou propouštěni ve stejné skupině. Na tom, kteří rukojmí budou osvobozeni, panuje podle mluvčího shoda. V pátek to má být 13 žen a dětí, které převezmou pracovníci Červeného kříže a převezou je do Egypta. Takový proces se má opakovat každý den v daném časovém okně.

V odpovědi na dotaz ohledně propuštění rukojmích jiné než izraelské státní příslušnosti Ansárí uvedl, že „kritéria pro propuštění jednotlivých osob byla čistě humanitární“. Katarská diplomacie podle mluvčího doufá, že do konce čtvrtého dne klidu zbraní se podaří vyjednat novou, navazující dohodu, která umožní propuštění dalších lidí.

Jak se rodilo příměří Izraele s Hamásem:

Izrael se s Hamásem domluvil na čtyřdenním příměří. Ilustrační snímek
Příměří mezi Izraelem a Hamásem se nerodilo lehce. Pro rukojmí je ale nadějí

Zda k rozšíření dohody budou mít vůli také izraelští představitelé, zatím není jasné; ministr obrany Joav Galant ve čtvrtek řekl, že po „krátkém příměří“ budou následovat nejméně dva měsíce intenzivních bojů, a mluvčí izraelské armády zopakoval, že „vojenské ovládnutí severu Pásma Gazy je jen první fází dlouhé války“, píše agentura Reuters.

„Přijde pokračování, protože musíme dosáhnout vítězství a vytvořit impuls k propuštění dalších rukojmích. Ty dostaneme zpátky jen pokud vytvoříme dostatečný tlak,“ cituje server The Times of Israel Galanta, který navštívil elitní námořnickou jednotku Šajetet 13.

Nedostatečná humanitární pomoc 

Spolu s klidem zbraní začne podle mluvčího do Pásma Gazy také proudit humanitární pomoc, ačkoliv půjde jen o „zlomek toho“, co válkou zničená oblast potřebuje. Katar si podle Ansárího přeje, aby přestávka v boji nakonec vedla k trvalému příměří. Podobné přání již ve středu vyjádřilo několik dalších arabských států.

Součástí dohody, kterou kromě Kataru pomáhaly vyjednat Egypt a Spojené státy, je postupná výměna asi 50 rukojmích držených zejména Hamásem v Pásmu Gazy, především dětí a žen, za 150 Palestinců zadržovaných v izraelských věznicích. Klid zbraní má trvat čtyři dny.

Izrael se dohodl s Hamásem na dočasném příměří:

Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás
Schváleno. Izrael se s Hamásem dohodl na příměří výměnou za propuštění rukojmích

Hamás již dříve uvedl uvedl, že zadržuje asi 210 z přibližně 240 rukojmích unesených z Izraele během útoku 7. října. Další radikální skupina Palestinský Islámský džihád (PIJ), která se na útoku na jižní Izrael podílela, údajně zadržuje zbytek rukojmích.

Katarský mluvčí také zdůraznil, že klid zbraní se týká pouze Pásma Gazy. Izraelská armáda se v omezené míře střetává s libanonským šiítským hnutím Hizballáh (které se zapřisáhlo, že zničí Izrael), provádí údery v Sýrii a brání se raketovým útokům jemenských povstalců.