Podle izraelského serveru The Times of Israel propuštěné Izraelce v Pásmu Gazy převzali pracovníci Mezinárodního výboru Červeného kříže, kteří je poté převezli přes hraniční přechod Rafáh do Egypta. Tam na ně čekali izraelští vojáci se zdravotníky. Se svými příbuznými se pak propuštění mají setkat v izraelských nemocnicích. Mezi propuštěnými jsou výhradně ženy a děti, 12 z nich podle stanice Channel 12 pochází z kibucu Nir Oz. V zajetí strávily skoro sedm týdnů. Zatím není jasné, v jakém jsou stavu.

Propuštění rukojmí potvrdilo rovněž několik zdrojů z radikálního hnutí Hamás, informovala agentura AFP.

Zdroj: Youtube

Egypt zároveň informoval o propuštění 12 Thajců, kteří byli mezi zhruba 240 lidmi unesenými 7. října Hamásem. Posléze to potvrdil i thajský premiér Sríttcha Tchavisin. Červený kříž ale později upřesnil, že propuštěno bylo kromě 13 Izraelců ještě 10 Thajců a jeden Filipínec.

V zajetí skončilo po útoku Hamásu na jižní Izrael 26 thajských občanů, uvádí Bangkok. Další Thajci se mají na svobodu dostat v následujících dnech, uvedla s odkazem na své zdroje agentura Reuters. Podle deníku Haarec jsou propuštění Thajci na cestě do izraelské nemocnice ve městě Beer Jakov.

Příměří usnadní humanitární pomoc

„Humanitární přestávka“, vyjednaná za přispění Kataru, Egypta a Spojených států, přichází ve chvíli, kdy válka mezi Izraelem a Hamásem vstoupila do 49. dne, připomněla ráno agentura AFP.

Spolu s klidem zbraní začne podle mluvčího katarského ministerstva zahraničí, které se podílelo na zprostředkování dohody, do Pásma Gazy proudit humanitární pomoc, ačkoliv podle něj půjde jen o „zlomek toho“, co válkou zničená oblast potřebuje.

Dohodnout dočasné příměří mezi Izraelem a Hamásem nebylo snadné: 

Izrael se s Hamásem domluvil na čtyřdenním příměří. Ilustrační snímek
Příměří mezi Izraelem a Hamásem se nerodilo lehce. Pro rukojmí je ale nadějí

Katar si přeje, aby přestávka v boji nakonec vedla k trvalému příměří. Podobné přání již ve středu vyjádřilo několik dalších arabských států. Podle Reuters překročily zhruba hodinu a půl po vyhlášení příměří přechod v Rafáhu na hranici s Egyptem první kamiony s humanitární pomocí.

Neklidná noc 

V hodinách, které předcházely začátku klidu zbraní, varovaly sirény před raketovým útokem izraelské obce sousedící s Pásmem Gazy. Podle serveru Times of Israel v noci přišly zprávy o intenzivním izraelském ostřelování v Gaze jak se armáda snažila co nejvíce pokročit ve svém tažení proti Hamásu v posledních hodinách před začátkem klidu zbraní. Ráno pak izraelská armáda uvedla, že její síly dosáhly „operačního rozmístění na linii příměří“.

Server BBC News také informoval o izraelském náletu podniknutém méně než hodinu před ohlášeným příměřím.

Izraelská armáda ráno shazovala nad Pásmem Gazy letáky, v nichž obyvatele varuje, aby se nevraceli do svých domovů na severu, neboť tato oblast i přes vyhlášené příměří zůstává válečnou zónou, napsal server ToI. Palestinští představitelé podle něj vyzvali vysídlené obyvatele Gazy, aby se po zahájení příměří vrátili do svých domovů.

Izrael se s Hamásem dohodl na dočasném příměří:

Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás
Schváleno. Izrael se s Hamásem dohodl na příměří výměnou za propuštění rukojmích

„První věc, kterou chci udělat, je vyspat se,“ řekl Chalíd Loz před začátkem ohlášené čtyřdenní přestávky v bojích stanici Al-Džazíra. „Jsem unavený z toho neustálého bombardování,“ dodal. Stejně jako mnoho dalších lidí v Gaze považuje zastavení bojů za první šanci trochu si oddechnout. „Chceme zajistit vodu pro naše domovy, chceme sehnat domů potřebné zboží místo prázdných obchodů, kde nenajdeme, co potřebujeme,“ podotkl.

Tisíce obětí

Izrael zahájil rozsáhlé bombardování a poté pozemní operaci v Gaze v reakci na útok, při němž ozbrojenci Hamásu na v jižním Izraeli pozabíjeli okolo 1200 lidí a přes 200 odvlekli jako rukojmí do Pásma Gazy. Izraelská akce si podle úřadů Hamásu vyžádala už přes 14 tisíc lidských životů, takové informace však není možné nezávisle ověřit. Právě rostoucí počty civilních obětí vedly v minulých týdnech k sílícímu volání po humanitární přestávce v bojích.