Nejdéle čekající následník britského trůnu je připraven převzít moc po své matce, královně Alžbětě II., už bezmála půl století. Konzervativní tradice svého rodu narušil princ Charles mnohokrát, třeba tím, že se jako historicky první člen královské rodiny vzdal práva neplatit daně. První také vychodil vysokou školu. Na univerzitě v Cambridgi získal titul bakaláře v oboru historie.

Britská královna Alžběta II. a princ Charles
Princ Charles nahradí královnu Alžbětu II. v čele Commonwealthu

České čtenáře bude zajímat, že Charles Philip Arthur George, jak zní celé jeho jméno, je vzdáleným příbuzným zimního krále Fridricha Falckého, ba dokonce našich Přemyslovců.

Pokud by se stal – coby nejstarší osoba, jaká kdy byla korunována britským monarchou –anglickým králem, nechal by si říkat Jiří VII., z úcty ke svému dědečkovi, králi Jiřímu VI. 

Britská královna Alžběta II.
Britská královna slaví 92. narozeniny, její popularita v Británii neklesá

Jen pár dní před svým jubileem podnikl princ Charles devítidenní cestu po západní Africe. Doprovázela ho manželka Camilla, vévodkyně z Cornwallu, s níž se oženil necelých devět let po rozvodu se svou první ženou, princeznou Dianou.

Camilla byla jeho dávnou přítelkyní. Jako mladá se s ním seznámila během jednoho zápasu v pólu, a už tehdy mu prý řekla: „Má prababička byla milenkou vašeho pradědy. Co s tím budeme dělat?“

Dárečky se známkou

Stoupenci britské monarchie uzavírají sázky, co asi čerstvý sedmdesátník k narozeninám dostane: mezi nejčastější tipy patří whisky nebo ponožky. Oficiální část oslav začne dnes večer recepcí u královny v Buckinghamském paláci. Dostaví se rodinní příslušníci i hosté z jiných panovnických rodů, například dánský korunní princ Frederik.

Korunní princ Charles.
Meghan povede k oltáři při královské svatbě místo jejího otce princ Charles

U příležitosti princových kulatin bylo dáno do oběhu šest poštovních známek, na kterých je Charles zachycen v uniformě spolu se svými syny Williamem a Harrym, anebo neformálně v košili a vázance na zahradě se svou ženou. Renomovaný fotograf Chris Jackson vybídl veřejnost, aby princi posílala dárky v balíčcích opatřených pouze těmito známkami.

Podle jedněch představitel mrtvé éry, podle druhých vizionář a rebel. Ani po tolika desetiletích na královské „čekačce“ nenechává princ Charles Británii chladnou.

Princ Harry a vévodkyně Meghan na návštěvě v zoologické zahradě.
První velká cesta. Princ Harry a vévodkyně Meghan zahájili návštěvu Austrálie