Bývalý americký prezident George Bush a jeho žena Laura rovněž zaslali své kondolence do Buckinghamského paláce. „Vždy reprezentoval Spojené království s důstojností a vždy nabízel svému panovníkovi svoji sílu a maximální podporu. Laura i já jsme měli to štěstí poznat jeho šarm a vtip, proto víme, jak moc bude všem scházet,“ napsala bývalá hlava USA.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier uvedl, že na něj bude také vzpomínáno jako jednoho z mnoha Britů, kteří se účastnili boje s nacistickou tyranií. „Bylo mi potěšením osobně na schůzkách v Londýně poznat jeho bystrý humor,“ napsal britské královně Alžbětě II. německý prezident. „Jeho přínos pro demokracii a mír navždy zůstanou v našich vzpomínkách.“

Princ Philip zemřel ve věku 99 let.
Zemřel princ Philip, manžel královny Alžběty II. se dožil 99 let

Kanadský premiér Justin Trudeau připomněl, jak velkým vzorem byl britský princ pro ostatní. „Byl mužem služby. Nejprve jako vyznamenaný námořní důstojník a později jako i významný filantrop,“ uvedl podle AP Trudeau. Philip měl ke Kanadě speciální vztah. Nejenomže je formální vládkyní této severoamerické země a bývalé britské kolonie stále královna Alžběta II., ale on sám zde byl jmenován čestným generálem kanadské armády a kanadského královského letectva a čestným admirálem kanadského královského námořnictva.

I věční soupeři z druhé strany kanálu britské ztráty litují. Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clemet Beaune tweetoval, že princ Philip byl skutečně velkou postavou „grand figure“ Spojeného králoství. „Naše myšlenky a přátelství směřují k britskému lidu,“ doplnil Beaune. Podle CNN byla sice informace o úmrtí prince Francii okamžitě hojně sdílená, ale reakce jsou v této tradičně republikánské zemi spíše tlumené.

Soustrast britské panovnici vyjadřují i další evropské královské rodiny. Pro švédského krále Carla XVI. Gustafa byl Philip opravdu dobrým přítelem. Norský 84letý panovník Harald potvrdil, že v den pohřbu manžela Alžběty II. budou vlajky na královském paláci v Oslo staženy půl žerdi.

Manžel britské královny Alžběty princ Philip na snímku z 25. prosince 2016
Celá Británie truchlí s královnou, řekl Boris Johnson. Reagují i další politici

Svou lítost vyjádřili izraelský premiér Benjamin Netanjahu, německý ministr Heiko Maas, indický premiér Narendra Modi, irský premiér Micheál Martin, hlavy státu Litvy i Lotyšska, Slovenska, Nového Zélandu i vedoucí činitelé Evropské unie. Australský předseda vlády Scott Morrison označil prince, za „symbol generace, která už se nevrátí.“

„Jeden z domorodých kmenů žijící v souostroví Vanuatu ho dokonce uctívá jako boha. Odešel jeden ze symbolů novodobé britské monarchie. RIP,“ napsal český ministr zahraničí Tomáš Petříček.