Bývalý americký prezident George Bush a jeho žena Laura rovněž zaslali své kondolence do Buckinghamského paláce. „Vždy reprezentoval Spojené království s důstojností a vždy nabízel svému panovníkovi svoji sílu a maximální podporu. Laura i já jsme měli to štěstí poznat jeho šarm a vtip, proto víme, jak moc bude všem scházet,“ napsala bývalá hlava USA.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier uvedl, že na něj bude také vzpomínáno jako jednoho z mnoha Britů, kteří se účastnili boje s nacistickou tyranií. „Bylo mi potěšením osobně na schůzkách v Londýně poznat jeho bystrý humor,“ napsal britské královně Alžbětě II. německý prezident. „Jeho přínos pro demokracii a mír navždy zůstanou v našich vzpomínkách.“

Kanadský premiér Justin Trudeau připomněl, jak velkým vzorem byl britský princ pro ostatní. „Byl mužem služby. Nejprve jako vyznamenaný námořní důstojník a později jako i významný filantrop,“ uvedl podle AP Trudeau. Philip měl ke Kanadě speciální vztah. Nejenomže je formální vládkyní této severoamerické země a bývalé britské kolonie stále královna Alžběta II., ale on sám zde byl jmenován čestným generálem kanadské armády a kanadského královského letectva a čestným admirálem kanadského královského námořnictva.

I věční soupeři z druhé strany kanálu britské ztráty litují. Francouzský ministr pro evropské záležitosti Clemet Beaune tweetoval, že princ Philip byl skutečně velkou postavou „grand figure“ Spojeného králoství. „Naše myšlenky a přátelství směřují k britskému lidu,“ doplnil Beaune. Podle CNN byla sice informace o úmrtí prince Francii okamžitě hojně sdílená, ale reakce jsou v této tradičně republikánské zemi spíše tlumené.

Soustrast britské panovnici vyjadřují i další evropské královské rodiny. Pro švédského krále Carla XVI. Gustafa byl Philip opravdu dobrým přítelem. Norský 84letý panovník Harald potvrdil, že v den pohřbu manžela Alžběty II. budou vlajky na královském paláci v Oslo staženy půl žerdi.

Svou lítost vyjádřili izraelský premiér Benjamin Netanjahu, německý ministr Heiko Maas, indický premiér Narendra Modi, irský premiér Micheál Martin, hlavy státu Litvy i Lotyšska, Slovenska, Nového Zélandu i vedoucí činitelé Evropské unie. Australský předseda vlády Scott Morrison označil prince, za „symbol generace, která už se nevrátí.“

„Jeden z domorodých kmenů žijící v souostroví Vanuatu ho dokonce uctívá jako boha. Odešel jeden ze symbolů novodobé britské monarchie. RIP,“ napsal český ministr zahraničí Tomáš Petříček.