K nehodě došlo 17. ledna nedaleko královského venkovského sídla Sandringham na východě země. Princ Philip při výjezdu na hlavní silnici narazil do projíždějícího automobilu a svůj vůz Land Rover převrátil na bok. Zatímco manžel britské královny vyvázl z incidentu bez zranění, osmadvacetiletá řidička druhého automobilu byla pořezána na noze a její o 17 let starší spolujezdkyně utrpěla zlomeninu zápěstí. Ve voze se nacházelo také devítiměsíční dítě, kterému se naštěstí nic nestalo.

„Vzali jsme v tomto případě v úvahu všechny okolnosti, včetně míry odpovědnosti, věku řidiče a faktu, že dobrovolně odevzdal svůj řidičský průkaz,“ uvedlo v tiskovém prohlášení královské státní zastupitelství. „Rozhodli jsme se, že by stíhání nebylo ve veřejném zájmu.“

Vezl i Obamu

Nehoda z poloviny minulého měsíce rozproudila ve Velké Británii debatu, zda by princ Philip měl ve svém věku i nadále řídit automobil. Jen dva dny po nehodě navíc obdržel od policie varování za jízdu bez připnutého bezpečnostního pásu.

Na počátku února se proto rozhodl svého řidičského oprávnění vzdát. Učinil tak z vlastní vůle, protože britské zákony žádnou maximální věkovou hranici pro řízení nestanovují. Řidiči starší 70 let mají pouze povinnost jednou za tři roky znovu podstoupit zkoušky.

V roce 2016 se z manžela královny Alžběty stal na krátkou chvíli řidič tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy a jeho ženy Michelle, které během jejich státní návštěvy odvezl na oběd do Windsorského paláce. „Musím říct, že mě dosud nikdy nevezl vévoda z Edinburghu, ale mohu potvrdit, že to byla velice plynulá jízda,“ prohlásil tehdy Obama.