"Vzpomínáme na vévodu (…) zejména jako na neochvějnou podporu jejího královského veličenstva královny, nejen jako na jejího společníka, který byl každý den její vlády po jejím boku, ale jako na jejího manžela, její sílu a oporu po více než 70 let," prohlásil Johnson s tím že princ Philip pomáhal nasměrovat britskou monarchii tak, že dokázala po druhé světové válce zůstat vitální součástí veřejného života v Británii.

Premiérská rezidence v ulici Downing Street číslo 10 dnes na počest zesnulého stáhla britskou vlajku na půl žerdi.

Princ Philip zemřel ve věku 99 let.
Zemřel princ Philip, manžel královny Alžběty II. se dožil 99 let

"Spojené království přišlo v princi Philipovi o výjimečného veřejného činitele. Zasvětil svůj život své zemi - od vynikající kariéry v královském námořnictvu za druhé světové války, po desetiletí služby jako vévoda z Edinburghu. Nejvíce však bude vzpomínán díky své výjimečné oddanosti královně," uvedl vůdce opozičních labouristů Starmer.

"Vždy, když jsem se s ním setkal, zapůsobila na mne jeho zřetelná radost ze života, jeho zvídavá mysl a jeho schopnost komunikovat s lidmi z jakéhokoliv prostředí a společenského postavení. Dokázal mistrně přimět lidi, aby se uvolnili a připadali si výjimeční," poznamenal arcibiskup z Canterbury Welby.

"Jsem zarmoucena zprávami o úmrtí vévody z Edinburghu. Vyjadřuji osobní a hlubokou soustrast - a také (jménem) skotské vlády a skotského lidu - jejímu královskému veličenstvu a její rodině," napsala na twitteru skotská premiérka Sturgeonová.