Zapadlé městečko Bucklebury naráží sudy s pivem. Od rána burcují zvony ospalou obec. Je sváteční den. Vždyť se jim vdává jejich nejslavnější rodačka. Královsky.

On-line průběh svatby, jak jsme jej pro vás sledovali, naleznete ZDE

Jak jinak taky říkat britské svatbě, kdy si Ano řekli princ William a Kate Middletonová, dost možná příští panovnická dvojice.
Kdo sázel na skandální senzace či nepřízeň počasí, měl smůlu.

Londýn se sice probudil do pošmourného rána, ale nepršelo. Davy, které čekaly podél třídy Mall na průvod svatebčanů, se tak mohly těšit na novomanžele projíždějící v otevřeném kočáře.

O žádný skandál se nepostaral ani devadesátiletý manžel královny Alžběty II. princ Philip. Někteří Britové tipovali, že během obřadu usne. Princ si ale obřad očividně užíval a zářil vitalitou stejně jako královna a zbytek početné rodiny.

Nepotvrdily se ani jiné tipy škarohlídů. Třeba ten, že se otec Kate Michael rozbrečí, když svou dceru povede k oltáři. Držel se statečně stejně jako jeho manželka Carole a ještě se smál Williamovu vtipu. „A to jsme chtěli mít jen malou rodinnou oslavu,“ šeptal mu budoucí zeť podle odezíračů.
A ještě jedno zašeptání: „Paráda, už je to tady,“ řekl svědek princ Harry svému bratrovi, když Kate procházela alejí javorů a habrů dovezených do katedrály.

William u oltáře hleděl před sebe a nemohl tak vidět, co se mu odehrává za zády. I nasazení prstýnku z cenného welšského zlata nevěstě proběhlo bez problémů. William ale snubní prstýnek nedostal – rozhodl se, že ho nebude nosit stejně jako ten královský s erbem.

Svatebčané se bez incidentů přesunuli z katedrály v kočárech do Buckinghamského paláce. Zde po chvíli čekání celá slavnost vyvrcholila, když se Kate s Williamem políbili na balkóně – sice jen letmo, a William se dokonce trochu červenal, ale zato hned dvakrát.

A pikantnost na závěr: bulvár píše, že to jiskřilo mezi princem Harrym a sestrou nevěsty Pippou. Tak uvidíme, kdo se bude brát příště.

Úžasná práce. Vévodkyně má šaty princezny

Nebude to princezna, posteskla si malá holčička v davu před katedrálou, jako by čekala na Sněhurku či Popelku. Měla ale pravdu jen napůl.
Kate Middletonová se sice nestala princeznou – královna Alžběta II. jí udělila titul vévodkyně z Cambridge – ale šaty měla vskutku pohádkové.
Princ William se stal vévodou, tedy přesně řečeno Jeho královská výsost vévoda z Cambridge, hrabě ze Strathearnu a baron z Carrickfergusu. Jsou to v

Británii nejvyšší šlechtické tituly hned po královském.
Šaty byly přísně střeženým tajemstvím do poslední chvíle. Nápovědou byl čtvrtek večer: do hotelu, kde Kate nocovala, přišla (maskovaná) návrhářka Sarah Burtonová, umělecká ředitelka salonu zesnulého Alexandra McQueena. Fotografům to neuniklo.

V Británii se v posledních týdnech prakticky neprodávaly svatební šaty a čekalo se na to, v čem se bude vdávat Kate.
Je v nich hubená, bylo slyšet u hnidopichů. „Úžasná práce,“ vzkázala ale například Jo Elvinová z časopisu Glamour.
A teď detaily. Nevěsta si přála šaty kombinující tradici a moderní styl. Na návrhu se sama podílela.

Krajky použité na živůtek a sukni byly ručně vyrobeny v královské škole vyšívání. Design krajky pochází z Irska z počátku 19. století. Ručně stříhaná anglická a francouzská krajka byla použita na sukni, živůtek i lem spodničky.

Šaty jsou z hedvábné bílé a slonovinové látky. Sukně má připomínat rozkvétající květinu. Vlečka měří 2,7 metru. Hedvábný slonovinový živůtek, který se zužuje v pase a v bocích je podložený, má připomínat viktoriánskou tradici korzetů. Zadní část šatů je ukončena 58 knoflíky překrytými hedvábím a organzou, upevněnými drobnými smyčkami. Spodnička je z hedvábného tylu zdobeného krajkou.
A nakonec závoj – ten byl z vrstev slonovinového hedvábného tylu s okrajem z ručně vyšívaných květin. Není divu, že princ William zašeptal své nastávající, když ji uviděl u oltáře: „Vypadáš úžasně, zlato.“

Čelenka jako klenot od královny

Čelenka – Kate měla ve vlasech diadém, který jí propůjčila královna Alžběta II. Umělecký kousek pochází z dílny Cartier z roku 1936. Pořídil ho otec Alžběty II., král Jiří VI., pro svou manželku („královnu matku“). Ta diadém věnovala k osmnáctinám své dceři, Alžbětě II.

Kytice – Konvalinky znamenají návrat štěstí, karafiáty statečnost, hyacint stálost lásky a myrta manželství a lásku.

Náušnice – Dárek od rodičů nevěsty. Mají podobu dubových listů . Uprostřed jsou diamanty ve tvaru hrušky a žaludu. Design je dle nového erbu rodiny Middletonových.

Střevíčky – Ze saténu s ručně vyšívanou krajkou (salón A. McQueena).


Vezmeš si mě? volal gardista

Jsou příběhy, které nejsou královské, ale přesto milé. Třeba o členovi jízdní eskorty ve svatebním procesí. Nasedl na koně a vyrazil.
Pak vyslovil královský kavalerista Darren Daniels jednu z nejdůležitějších vět svého života. „Vezmeš si mě?“ zavolal. Ne na nevěstu Kate, ale na svou přítelkyni. Stalo se tak ve chvíli, kdy projížděl kolem. Jeho vyvolená stála opodál v davu přihlížejících. „Ano,“ vykřikla k němu zpátky.

Podobných perliček by se našla celá řada. Jak ale shrnout celkovou atmosféru svatby? Podle průzkumů nechala polovinu Britů chladnými. Ti, kteří přišli, ale dávali najevo, že svatbou žijí, a ovace, které propukly pokaždé, když se někdo ze svatebčanů objevil, byly ohlušující.
Obřad byl tradiční, ale zároveň uvolněný. Jak jinak si vysvětlit princovo vtipkování před oltářem a úsměvy. Vše klapalo jako na drátkách. (jhr)

Kachna, kozí sýr a obří dort

Co se ocitlo na slavnostních stolech? Třeba cornwallský krabí salát na citronových palačinkách, kachna s ovocným čatní nebo ruláda s kozím sýrem a karamelizovanými ořechy.

Nechyběl uzený skotský losos nebo skotské langusty, servírují se také křepelčí vejce s welšským celerovým salátem, uzená treska a samozřejmě yorkshirský pudink. Královské sklepy dodaly na stůl šampaňské Pol Roger NV Brut Réserve. Na hostinu u královny bylo pozváno 650 hostů.

Menu připravilo 21 kuchařů. Veškeré použité ingredience jsou domácí, tedy britské. Hlavní ozdobou byl osmipatrový svatební dort s 900 květinovými ornamenty. Je složen ze sedmnácti menších ovocných dortů, z nichž dvanáct tvoří základnu. Zdobení dortu je napodobeninou stropních dekorací v Obrazové galerii Buckinghamského paláce, kde se dílo servíruje.

#flash|https://g.denik.cz/1/dd/2011_01_kralovskasvatbacze2800x600.swf|570|450|2011_01_kralovskasvatbacze2800x600#

TOMÁŠ PROCHÁZKA + JAN HORKÝ