Podle armádního velení je to v jeho nejvlastnějším zájmu. Veřejnost by totiž asi těžko nesla, kdyby Harry, pověstný svými nočními eskapádami, byl bulvárními médii přistižen při "pařbách" v době, kdy jeho kamarádi z pluku válčí v Iráku, kam on nejel, napsal deník The Sun.

Harry přitom do Iráku jet chtěl, protože považoval za normální podílet se na všem stejně jako ostatní vojáci z pluku. Politici a generalita ale rozhodli, že bezpečnostní riziko je na Blízkém východě pro prince, který je třetím mužem v nástupnické linii na britský trůn, příliš vysoké. Nyní logicky přišel další omezující rozkaz týkající se jeho osobního volna a "hluboce nešťastný princ" měl co dělat, aby se s touto "druhou zničující ranou osudu" vyrovnal, píše The Sun.

Poradci královské rodiny a armády dali podle listu jednoznačné doporučení, aby se vnuk královny Alžběty II. známý jako "mejdanový princ" aspoň během šestiměsíčního nasazení své jednotky v Iráku "zůstal v krytu". Objasnili Harrymu, že by mělo na veřejné mínění "opravdu ničivé důsledky", pokud by jej paparazziové vyfotili "při nasávání", zatímco jeho kamarádi plní nebezpečné bojové úkoly.

Harry v posledních měsících utratil tisíce liber v pověstných londýnských klubech jako Boujis, Mahiki, Pangaea či Purple a byl několikrát časně k ránu vyfotografován, jak se s rozcuchanými vlasy a "námořnickým krokem" sune domů. Kromě toho se objevily zprávy o jeho potyčkách s bulvárními fotografy.

"Bylo mu jednoznačně vysvětleno, že takové opilecké noci jsou nyní přísně zakázány," cituje list své zdroje z královské rodiny. Princ při pohovoru uznal, že "by bylo špatné, aby byl viděn, jak se veřejně baví, zatímco jeho kamarádi riskují životy", dodává The Sun.

Dvaadvacetiletý Harry měl v Iráku v rámci pluku královské gardy Blues and Royals velet průzkumné jednotce 11 mužů a čtyř lehkých tanků Scimitar. Množily se však obavy, že by se islamističtí teroristé přímo předháněli ve snaze člena královské rodiny zabít nebo zranit, ať už v boji nebo nějakou formou atentátu.