Rozhodnutí Pentagonu o stažení čtyř raketových zařízení Patriot z oblastí Jordánska, Kuvajtu a Bahrajnu podle WSJ potvrzuje, že pozornost americké vlády v současné době spíše než k dlouhotrvajícím konfliktům v Afghánistánu a na Středním východě směřuje k narůstajícímu napětí s Čínou, Ruskem a Íránem.

John Bolton
Spor mezi USA a Íránem se vyostřuje. Bolton: Pokud nám ublížíte, přijde peklo

Dva raketové systémy v Kuvajtu a po jednom v Jordánsku a Bahrajnu již byly vyřazeny z provozu. „Systémy byly vypnuty a příští měsíc dojde k jejich přesunutí,“ uvedli představitelé amerických sil. Zařízení budou převezena zpět do Spojených států a podrobena renovaci a modernizaci. Jejich nahrazení se neplánuje.

Oslabení obrany

Raketové systémy Patriot sloužily zejména k obraným účelům. Nechránily přitom pouze americké základny, ale sloužili i jako obrana pro spojenecké jednotky. Podle serveru Sputnik News tak dojde k výraznému oslabení obranyschopnosti v oblasti.

Systémy Patriot jsou určeny k obraně menších oblastí a jsou schopné sestřelit nepřátelské letouny. Modernizovaná verze PAC-3 dokáže zasáhnout i nepřátelské rakety. Kvůli dosahu v řádu desítek kilometrů bývají nejčastěji umístěny v těsné blízkosti objektů, které chrání.

Americký prezident Donald Trump na Valném shromáždění OSN
Íránští vůdci rozsévají chaos, smrt a destrukci, řekl prezident Trump v OSN

Americké ústřední velitelství prozatím odmítlo situaci komentovat a vydalo jen krátké prohlášení. „Jsme i nadále pevně odhodláni spolupracovat s americkými partnery na zajištění bezpečnosti a stability,“ uvedl mluvčí velitelství v Tampě na Floridě kapitán Bill Urban. „Americké jednotky i nadále budou v oblasti operovat a jsou připraveny reagovat na každou pohotovost.“

Írán nemá rakety

Ministr Mattis krátce po svém uvedení do úřadu v loňském roce informoval šéfa ústředního velitelství generála Josepha Votela, že hodlá snížit počet amerických jednotek a prostředků v oblasti Středního východu a jižní Asie a využít je k obraně proti globálním hrozbám jako je Rusko nebo Čína.

Podle analytika Anthonyho Cordesmana však může být důvod přemístění střel jinde. Írán podle něj nedisponuje takovými typy zbraní, které by vyžadovaly precizní protivzdušnou obranu. Zařízení Patriot tak v oblasti Perského zálivu ztratila svůj účel.

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.
Boj o zachování dohody s Íránem. Země se dohodly na obcházení sankcí