Migranty se podařilo zhruba před týdnem zachránit ze dvou motorových člunů nedaleko pobřeží Libye. Skupinu tvoří lidé různých národností včetně Libyjců, Syřanů, Palestinců, Somálců a Pákistánců. Mezi 58 uprchlíky je sedm rodin a tři děti mladší pěti let. 

Záchranná loď Aquarius 2
Loď Aquarius do přístavu v Marseille nesmí. Migranty převezme Malta

Jedním z pasažérů lodi Aquarius 2 byl podle agentury Reuters i malý bílý pes, kterého s sebou měla libyjská rodina. Ten byl po převezení na břeh umístěn do karantény a podroben veterinárnímu vyšetření předtím, než byl rodině navrácen. Na malého tvora ve svém projevu odkázal i maltský premiér Joseph Muscat který prohlásil, že jeho zemi záleží na záchraně „všech živých bytostí“.

Vůči provozovatelům plavidla však maltská vláda zaujala nekompromisní postoj. „Malta se rozhodla podílet na záchranářském úsilí z čistě humanitárních důvodů,“ uvedla v prohlášení. „Loď Aquarius momentálně nepluje pod žádnou vlajkou a očekáváme, že bude pokračovat do francouzských přístavů, aby situaci napravila.“

Země uzavřely přístavy

Podle původních předpokladů měla loď s uprchlíky přistát ve francouzském přístavu v Marseille. Vláda však přijetí plavidla zamítla. Francouzi opakovaně upozorňují, že podle mezinárodního práva jsou lodi povinné dopravit zachráněné osoby do nejbližšího bezpečného přístavu, který se tou dobou nacházel v Libyi.

Humanitární loď Aquarius
Panama zbavila loď Aquarius registrace. Posíláte lidi na smrt, tvrdí organizace

Kritický byl i italský ministr vnitra Matteo Salvini, který humanitární organizace označil za taxislužbu pro migranty. „Můžou změnit své jméno i vlajku klidně tisíckrát, ale italské přístavy těmto gentlemanům zůstanou navždy zavřené,“ prohlásil.

Zdroj: Youtube

K italským břehům dorazilo ze severní Afriky od roku 2014 více než 650 tisíc lidí a vláda, která byla ustanovena v červnu letošního roku, zaujala ostrý protiimigrační postoj. Itálie podle ní nepřijme žádné další záchranné lodě, dokud se země Evropské unie nezačnou podílet na přijímání uprchlíků.

Jde o lidské životy

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v neděli poděkoval všem zemím, které se podílely na řešení kritické situace, kterou způsobilo uzavření italských a francouzských přístavů a nedostatečná spolupráce evropských zemí. „Bavíme se tu o lidských životech. Migranti nemohou být neustále vystavováni riziku, zatímco se státy dohadují o svých povinnostech,“ uvedl komisař Filippo Grandi.

Záchranné plavidlo Aquarius
Loď Aquarius naložila dalších 47 migrantů, žádný přístav ji nechce