Turecká armáda zesiluje podle Anadolu podél turecko-syrské hranice svou aktivitu a posílá tanky do své provincie Hatay. Podle informací Anadolu, které cituje agentura AFP, představuje situace v Afrínu "hrozbu pro bezpečnost tureckých hranic". Podle Turků operuje v Afrínu kurdská milice, kterou označují za teroristickou organizaci.
Závěr podniknout "okamžité a rozhodné kroky" k ochraně hranice se západní Sýrií přijalo středeční zasedání turecké Rady pro národní bezpečnost, kterému předsedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten před třemi dny pohrozil, že nestáhne-li se "teroristická armáda" z Afrínu do týdne, Turecko ji rozdrtí. Podle Erdogana poslaly kurdskou milici na turecko-syrskou hranici Spojené státy. Skutečnost, že USA spolupracují s kurdskými lidovými obrannými jednotkami (YPG) v rámci vojenské koalice bojující proti Islámskému státu v Sýrii, je turecké vládě trnem v oku.
Koalice vedená Spojenými státy odmítla, že by chtěla v dané oblasti vytvořit novou sílu zajišťující hranici. "Nejde ani o novou armádu, ani o konvenční pohraniční stráž," uvedli její zástupci v aktuálním prohlášení a dodali, že koalice pouze "pokračuje v výcviku místních bezpečnostních sil v Sýrii".
Turecko mezitím podle syrské observatoře pro lidská práva pokračuje už šestý den v ostřelování oblastí kolem Afrínu.
Mezitím pokračovalo šestý po sobě následující týden turecké ostřelování v oblastech kolem Afrinu, říká britská syrská observatoř pro lidská práva. Podle agentury Anadolu Turecko jen oplatilo úder kurdské milici v severní Sýrii.