„Nastal čas psát další kapitolu v dějinách našich ozbrojených sil,“ představil Pence novinářům nejnovější plány v dobývání kosmu.

I když tento odvážný plán musí ještě schválit Kongres, již nyní má podporu samotného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten na Twitteru zareagoval na čtvrteční prohlášení Penceho slovy: „Jedině vesmírná armáda.“

Kosmické vojsko by se podle Penceho mělo stát po tom pozemním, letectvu, námořnictvu, pobřežní hlídce a námořní pěchotě šestou složkou americké armády. Netajil se přitom důvodem tohoto kroku. USA si potřebují zajistit převahu v kosmu, mít náskok před konkurencí a díky vesmírným silám být připravené na „hrozbu ze strany Číny a Ruska“.

Svá odvážná tvrzení „ospravedlnil“ tím, že dřív byl vesmír pokojný a nekonfliktní, teď je však přeplněný a nepřátelský. „Musíme být připraveni na příští bojiště, kde budou působit naši nejlepší a nejstatečnější Američané, aby odvrátili a potlačili novou vlnu hrozeb proti našemu lidu, našemu státu,“ uvedl americký viceprezident v proslovu. „Nastal čas, abychom vytvořili naše vesmírné síly,“ dodal.

Poukázal přitom na to, že Peking i Moskva intenzivně vyvíjejí systémy, které se snaží zablokovat americké komunikační a navigační systémy. Také vytváří „sofistikované orbitální činnosti“, které jim mohou pomoci manévrovat v blízkosti amerických satelitů. „A to představuje nové bezprecedentní nebezpečí pro naše vesmírné systémy,“ citoval server news.sky.com Penceho.

Čínské rakety a ruské lasery

Podle něj již v roce 2007 Čína vystřelila raketu, která sledovala a nakonec zničila jeden z vlastních satelitů. „Což je vysoce provokativní demonstrace rostoucích schopností Číny v militarizaci vesmíru,“ varoval Pence.

To Rusko podle Američanů vyvíjí speciální laser, kterým bude moci sestřelit kosmický odpad nacházející se na oběžné dráze Země. Podle odborníků ale může jít i o nebezpečnou zbraň, kterou Moskva může sestřelit cizí satelity. Rusko argumentuje tím, že takzvaný „paprsek smrti“ bude sloužit pouze k ničení „vesmírného smetí“, které by mohlo ohrozit například kosmické lodi.

Podle Penceho se už podpora pro návrh o kosmické americké armádě u Kongresu hledá. Doposud měl vesmír na starost nejmladší sektor americké armády – letectvo. To vzniklo před 71 lety po druhé světové válce.

Kritika, výsměch a finanční zátěž

Kritická slova se na hlavu Penceho a Trumpa pochopitelně snesla ze strany Demokratů. David Cicilline, který zasedá ve Sněmovně reprezentantů, se ptal, jaký Republikán by kdy řekl prezidentovi ne. „Vždyť vesmírná armáda je tak hloupý nápad,“ uvedl Cicilline.

Za „naprosto směšný nápad, ale nebezpečný“ označil vytvoření kosmických síl také havajský senátor Brian Schatz. Upozornil, že by se Trump měl raději zabývat rozšířením zdravotního programu „Medicaid“.

Bílý dům zaúkoloval Pentagon vytvořením šesté „vesmírné“ armádní složky už v polovině června. „Náš osud mimo Zemi není jen záležitostí národní identity ale i národní bezpečnosti,“ prohlásil tehdy americký prezident.

Výhrady k návrhu vytvoření vesmírných složek měl nejprve i ministr obrany Jim Mattis. A to především kvůli velké finanční zátěži. Nakonec ale s myšlenkou souhlasil. Pence vyzval americké kongresmany, aby v dalších přibližně pěti letech vyhradili na vybudování kosmických sil osm miliard dolarů (přibližně 176 miliard korun).