Protiimigrační, protievropská a protimuslimská Alternativa pro Německo se sice po volbách loni v září stala třetí nejsilnější německou parlamentní stranou, ale ostatní strany zastoupené ve Spolkovém sněmu ji víceméně ignorují.

I to je důvod, proč AfD svolala dnešní protivládní demonstraci pod hesly „Za svobodu a demokracii“ a „Budoucnost Německa“.

Účastníky demonstrace, kterými byli většinou starší lidé, přivezli do Berlína autobusy z celého Německa. Organizátoři původně počítali s až 10 tisíci návštěvníky. Dnes však odhadli počet demonstrantů na 5000.

Příznivci Alternativa pro Německo s německými a stranickými vlajkami vyrazili od hlavního nádraží a pochodovali k Braniborské bráně. Shromáždění bylo namířeno proti uprchlické politice kancléřky Angela Merkelové (CDU) a nejčastějším pokřikem tak bylo „Merkelová musí jít“.

Berlíňané zareagovali ohlášenou demonstraci AfD třinácti protidemonstracemi, kterých se podle odhadů policie zúčastnilo 20–25 tisíc lidí. Na pořádek dohlížely přibližně dva tisíce policistů, včetně těžkooděnců.

Do protestů se zapojila i jedna z městských klubových scén, která se snažila podporovatelům AfD znepříjemnit setkání hlasitou techno hudbu, která se linula z aparatur na dvaceti nákladních automobilech. „Chceme být dost hlasití, abychom přehlušili rasistické projevů,“ řekla regionální televizi RBB jedna z aktivistek, která se představila jako Rosa.

Jiná skupina odpůrců vyvěsila hesla proti AfD na lodě, které pluly na blízké řece Sprévě. V rukou přitom drželi plakáty s nápisy: „Smrdíte!“