Referenda se zúčastnilo 72,16 procenta obyvatel celé oblasti Iráckého Kurdistánu plus obyvatel některých dalších sporných oblastí v Iráku, které jsou pod kontrolou Kurdů, a dále Kurdů, kteří využili volebních místností v zahraničí. Informuje o tom agentura DPA. 

Volební komise ocenila "vítězství a úspěch hlasovacího procesu". Výsledky referenda byly oznámeny uprostřed narůstajícícho sporu mezi vedením kurdské autonomní oblasti a iráckou vládou. Ta už v úterý jednoznačně vyloučila, že by byla ochotna jednat o možném oddělení kurdského severního Iráku.

Proti nezávislosti Iráckého Kurdistánu jsou také všechny okolní muslimské země, především Turecko, které představuje pro Irácký Kurdistán hlavní obchodní a spojovací trasu se světem. Turecký prezident Tayyip Erdogan pohrozil iráckým Kurdům, že v případě jejich odtržení nechá uzavřít potrubí, které přes Turecko přepravuje ze severního Iráku stovky tisíc barelů ropy denně, a prohlásil, že "iráčtí Kurdové budou hladovět, jestliže Turecko přistoupí k sankcím". Kromě ekonomických dopadů vyhrožoval i možnými vojenskými opatřeními.