Donald Trump nedbá výhrad indiánských obyvatel rezervace Bears Ears ve státě Utah. Ekonomický profit je přednější. Jde o tamní ropu a plyn, které také přinesou pracovní místa.

Záběry z rezervace Bears Ears:

Zdroj: Youtube

"Jsem nesmírně vděčný, že nám prezident telefonicky sdělil, že souhlasí s doporučením ministra vnitra Ryana Zinkeho k umožnění těžby v chráněné oblasti Bears Ears," uvedl Orrin Hatch, republikánský senátor státu Utah.

Donald Trump
Trump odmítl zveřejnit část dokumentů o Kennedym. Obává se o bezpečnost

Posvátná půda

Potíž a kontroverze kolem Bears Ears tkví nejen v tom, že jde o posvátnou indiánskou půdu. Kritici Trumpa si zároveň všímají toho, že území prohlásil loni za národní památku bývalý demokratický prezident Barack Obama. Tentak krátce před odchodem z funkce, aby v místě znemožnil těžbu surovin a komerční rozvoj, čímž rozhněval místní republikány. Zastání naopak (pochopitelně) našel u indiánské populace.

Donald Trump s Vladimirem Putinem
Putin je nervózní a Trump se chová jako macho, prozrazují jejich těla

Trumpovy dekrety

Trump letos v dubnu vydal dekret, který nařídil prověřit několik desítek národních památek a chráněných míst na federální půdě, včetně utažské přírodních rezervace. 

Svůj dekret označil Trump za nástroj, který ukončí další z příkladů do očí bijícího zneužívání federální moci a vrátí pravomoci zpět do rukou států a lidu, kam patří.