Antoniho Macierewicze v čele obrany vystřídal dosavadní ministr vnitra Mariusz Blaszczak, novým šéfem diplomacie se místo Witolda Waszcykowského stal dosavadní náměstek Jacek Czaputowicz. Jan Szyszka na životním prostředí byl vystřídán Henrykem Kowalczykem.

Změny se ale týkají i některých jiných resortů.

„Hluboce věřím, že tyto změny přispějí k ještě efektivnější práci vlády,“ uvedl dnes prezident Duda.

„Naše vláda není proti někomu, ale je vládou pro nové, stále lepší Polsko. Nechceme být vládou dogmatickou, doktrinářskou, vládou krajností, socialismu či neoliberalismu, ale chceme být vládou, která spojuje ekonomiku se společností, evropský rozměr s rozměrem polským" řekl premiér Morawiecki.

Premiér doplnil, že chce Polsko „silné a bezpečné“ a „demokracii se srdcem“.

Prezident dnes také odvolal ministra zdravotnictví Konstantyho Radziwilla, nahradil jej profesor Lukasz Szumowski. Odvolaný ministr čelil protestům lékařů proti nízkým platům a dlouhým přesčasům.

Novou ministryní financí se stala Teresa Czerwińská, podnikání a technologií Jadwiga Emilewiczová, ministrem investic a rozvoje Jerzy Kwieciński a novým ministrem vnitra Joachim Brudziński.

Podle opozičního vůdce Občanské platformy Grzegorze Schetyna ale výměna ministrů nepřinese pro Polsko zásadní změnu k lepšímu. Komentátoři předpokládají, že cílem změn je zlepšení pošramocené pověsti vlády a vztahů s Bruselem, který Varšavě hrozí postihem.

Premiéra Morawieckého v Bruselu dnes navíc čeká večeře s předsedou Evropské komise, Jean-Claudem Junckerem.