Podle agenturních informací aktivita vulkánu přinutila stovky lidí opustit svoje domovy a zemědělské farmy, na které se popel snášel.

Ve čtyřkilometrovém okruhu kolem kráteru sopky v jihovýchodní části ostrova Luzon byli rozmístěni vojáci. Armádní vozidla z ohrožených oblastí evakuovala na 2000 obyvatel, zejména ze zemědělských oblastí. Školy zrušily vyučování a jejich prostory jsou využity jako dočasné přístřeší pro stovky lidí.

Nulová viditelnost

Z oblasti dosahu sopečného popele a dýmu je odkláněna i letecká přeprava. Popel překryl zejména město Irosin se 46.000 obyvateli. Viditelnost tu byla nulová, sdělila šéfka operací civilní obrany v sousedním městě Legazpi. Z Irosinu nicméně nejsou hlášeny ani oběti, ani významnější škody. Nebyla tu nařízena ani evakuace.

Sopka Bulusan je vysoká 1559 metrů a patří k 23 aktivním vulkánům na souostroví. Začala chrlit loni v listopadu, ale od konce roku až do dnešního dne byla v klidu.

Filipíny leží v oblasti takzvaného tichomořského ohňového prstence, kde jsou sopečné erupce a zemětřesení velmi častým jevem. Na souostroví leží 37 sopek, z nichž 23 je aktivních.

Čtěte také: Japonsko v lednu evakovalo víc než 1000 lidí kvůli sopce