„Soud dospěl ke stejnému závěru jako my. Trumpovo rozhodnutí ukončit program DACA bylo špatné. Bylo totiž motivováno snahou o deportaci 800 tisíc ‚barevných‘ lidí,“ citovala agentura Reuters Sanau Abrara z organizace United We Dream, která zastřešuje dětské imigranty.  

Podle agentury Reuters je čtvrteční verdikt federálního soudu další překážkou v Trumpově úsilí o zrušení programu. Rozsudek ale neznamená konec soudních sporů, které prezident a zastánci DACA vedou na několika úrovních. Prezidentův úřad totiž v pondělí požádal nejvyšší soud USA, aby mu umožnil program zrušit.  

Program DACA (Deferred Action for Children's Arrivals) chrání přistěhovalce, někdy označované jako „dreamers“ (snílci), kteří přišli do USA jako děti. Umožňuje jim totiž získat každé dva roky obnovitelné vízum a pracovní povolení, nárok na obdržení občanství ale nemají. Podle agentury Reuters se nařízení týká asi 700 tisíc lidí, většinou Hispánců.

Obamovo nařízení 

Program funguje od roku 2012 na základě Obamova nařízení, které přijal, protože se Kongres na řešení osudu dětských migrantů tehdy nedokázal shodnout. Podle Trumpovy vlády však prezident Kongres obešel, čímž překročil své ústavní pravomoci.

Zrušení programu Trump avizoval již loni v září. Zároveň dal Kongresu čas do března, aby situaci dětských migrantů trvale vyřešil zákonem. Ten se ovšem na řešení dohodnout nedokázal. V dubnu pak současný šéf Bílého domu přistoupil k ukončení programu, jeho nařízení ale zablokovaly federální soudy.